W Emiratach ruszy PIERWSZY NA ŚWIECIE pociąg próżniowy. 1200 km/h! (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 9 listopada 2016

Amerykańska kompania Hyperloop One (H1) przystąpiła do budowy pierwszego na świecie POCIĄGU PRÓŻNIOWEGO w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – donosi TechCrunch.

Trasę długości 160 km z Dubaju do Abu Zabi, której przejechanie zajmuje dziś kierowcom 2 godziny, pociąg próżniowy pokona pędem w 12 minut, rozwijając prędkość nawet 1200 km/h, a średnio – 800 km/h.

Dodajmy, że najszybszy dotychczas pociąg szynowy – francuskie TGV rozwija prędkość tylko 320 km/h, a rekord prędkości należy do japońskiego SCmaglev, poruszającego się na poduszce magnetycznej – 582 km/h.

W pociągu Hyperloop – oprócz tego, że również nie będzie on jechał po torach, ale unosił się dzięki potężnym elektromagnesom – zastosowano jednak rozwiązanie, które bije na głowę całą konkurencję.


Otóż będzie on poruszał się w tunelu próżniowym, z którego zostanie wcześniej wypompowane niemal całe powietrze. Dzięki temu jakikolwiek opór zostanie zredukowany niemal do minimum. Jednocześnie trasa będzie przebiegała w linii prostej wysoko nad ziemią, co zagwarantuje pełną bezkolizyjność.

Pociąg będzie składał się z 2-3-osobowych mini-wagoników, które przed wyruszeniem mają łączyć się w dłuższy skład zamykany w hermetycznej tubie, która następnie pomknie jak strzała wyprzedzając także samoloty. Częstotliwość kursowania – taka sama jak w przypadku metra.


Kto założył firmę Hyperloop One? Nietrudno zgadnąć. Oczywiście najsłynniejszy światowy miliarder – wizjoner Elon Musk, właściciel korporacji samochodowej Tesla Motors i kosmicznej – SpaceX. Wcześniej zapowiedział on też na 2016 r. budowę takiej samej linii między Los Angeles a San Francisco.


Tymczasem inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology idą jeszcze dalej – projektują linię kolejową między Londynem i Nowym Jorkiem 300 m pod powierzchnią Atlantyku. Ma ona unosić się bez żadnego mocowania do dna dzięki sile wyporu, a pociągi będą nią pędzić z prędkością rakiety kosmicznej – 6 tys. km/h, przez co cała podróż zajmie mniej niż godzinę.

Oto jak będzie funkcjonować próżniowa komunikacja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich:

Zobacz także: Robocopy ruszają do akcji. Policjanci-roboty wyjdą na ulice w Emiratach (FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow