Napisała, że “broda nie czyni muzułmaninem”. Wsadzili ją za to do WIĘZIENIA

By Dział: Społeczeństwo | 9 listopada 2016

Kiedy saudyjska blogerka publikowała swoje tweety o brodach nawet przez myśl jej nie przeszło, że za coś takiego może trafić za kraty.

Jak donosi Associated Press, blogerka z Arabii Saudyjskiej – Souad al-Shammary zamieściła na swoim profilu zdjęcia kilku mężczyzn z brodami: ortodoksyjnego Żyda, hipstera, komunisty, osmańskiego kalifa, Sikha oraz muzułmanina i skomentowała, że samo noszenie brody ani nie czyni człowieka świętym, ani nawet muzułmaninem.

“Nawet w czasach proroka Mahometa – zgodnie z Koranem – jeden z krytyków Proroka miał dłuższą od niego brodę” – dodała. Takie – zdawałoby się – oczywiste spostrzeżenie sprawiło, że fundamentalistyczni saudyjscy imamowie dosłownie się zagotowali.

42-letnią kobietę, matkę 6-tki dzieci, oskarżono o “podburzanie opinii publicznej” i zamknięto na 3 miesiące do więzienia. Co więcej – odebrano jej też prawo wyjazdu z kraju, a jej własny ojciec się jej publicznie wyparł.


Al-Shammary od dawna miała zresztą z fundamentalistami na pieńku, gdyż jak na Arabię Saudyjską wybrała sobie bardzo ryzykowne zajęcie – jest działaczką feministyczną, choć oczywiście “feminizm” w tamtejszym wydaniu polega raczej na tym, że chcesz mieć prawo do używania szminki, słuchania muzyki, protestujesz jak cię biją, wydają na siłę za mąż lub odbierają dziecko.

Taki los spotkał zresztą wcześniej ją samą. Wychowana w ultrakonserwatywnej beduińskiej wiosce, została wbrew swej woli wydana za mąż w wieku 17 lat za dwa razy starszego od niej mężczyznę, z którym rozwiodła się kiedy miała 20 lat i ponownie wyszła za mąż.


Jednak kiedy jej córka z pierwszego małżeństwa skończyła 7 lat odebrano ją matce i przyznano ojcu. To właśnie w proteście przeciwko łamaniu jej praw Al-Shammary została “feministką”.


Co ciekawe, jej orężem w dyskusjach z imamami jest… prawo koraniczne – skończyła bowiem studia w tym zakresie i swoją wiedzą często zapędza ich w kozi róg. Według niej, zgodnie z Islamem, kobieta i mężczyzna są równi przed Bogiem. To właśnie z powodu swojej wiedzy i poglądów jest tak bardzo znienawidzona.

Można jednak powiedzieć, że dostając wyrok 3-ch miesięcy więzienia saudyjska “feministka” i tak miała sporo szczęścia. Jej kolega, który wraz z nią założył niezależne forum internetowe – blogger Raif Badawi został wcześniej skazany na 10 lat więzienia i publiczną chłostę – 50 batów.

Czytaj także: Wojna z kobietami, o której nikt nie wie. Duszone, palone, rozszarpywane przez psy

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow