Ukraina przechwyciła drona wywiadu Rosji! (FOTO)

By Dział: Armia i Wojna | 12 listopada 2016

Należący do rosyjskiego wywiadu wojskowego i zdalnie kierowany spod Rostowa dron “Orlan-10” szpiegował jednostki armii Ukrainy w rejonie Mariupola – podaje ukraińskie dowództwo.

Straż przybrzeżna Ukrainy natrafiła na niego kiedy dryfował na Morzu Azowskim 3 km od wybrzeża, tydzień temu. Najwyraźniej aparat w czasie jednej z misji z jakichś powodów spadł do morza.

Początkowo ukraińscy eksperci obawiali się, że w dronie znajduje się machizm wybuchowy, mający uniemożliwić jego przechwycenie, ale ostatecznie udało się go bezpiecznie przetransportować na brzeg, gdzie do jego zawartości “dobrał” się wywiad ukraiński.

Z analizy pamięci drona wynika, że startował on 4-krotnie z rosyjskiego poligonu koło Ejska w Obwodzie Rostowskim, nadlatywał nad ukraińskie pozycje, robił zdjęcia i wracał do bazy. W czasie ostatniej misji, z której nie udało mu się wrócić, zrobił co najmniej 500 zdjęć, które obecnie są analizowane, żeby ustalić co najbardziej interesowało rosyjski wywiad.


Zdaniem ukraińskich ekspertów, dron ten kierował także ogniem artylerii separatystów w rejonie miejscowości Szyrokino, Wodianoje i Tałakowka, co jest bezpośrednim dowodem na pomoc regularnej armii Rosji dla rebeliantów w Donbasie.

Ukraińscy eksperci oceniają, że dron jest w pełni sprawny i może być ponownie używany, najpierw jednak zamierzają dokładnie zbadać rozwiązania technologiczne używane w celach szpiegowskich przez armię rosyjską.

ruski_dron2


Czytaj także: Ukraińcy wyślą na separatystów śmiercionośnego „Wija”. 50 wystrzałów na sekundę! (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow