Ukraińskie władze ukarały aktorów za występ w filmie “Wołyń”!

By Dział: Historia Społeczeństwo | 13 listopada 2016

Nie tylko ich. Także wszystkich ich kolegów z teatru.

Na wniosek deputowanego nacjonalistycznej Partii “Swoboda” Olega Sirotiuka Rada Obwodu Tarnopolskiego postanowiła wstrzymać finansowanie miejscowego Teatru Dramatycznego, gdzie na co dzień występują ukraińscy aktorzy, którzy zagrali w filmie “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, pokazującego prawdę o ludobójstwie UPA na Polakach.

“Uważamy, że premiowanie pracowników tego teatru w sytuacji kiedy należy zdecydowanie zareagować na skandaliczną sytuację wokół filmu “Wołyń” jest nie do przyjęcia” – grzmiał ukraiński deputowany – nacjonalista na sesji Rady.

Chodzi o 444 tys. hrywien dotacji, którą miał dostać Teatr Dramatyczny w Tarnopolu. Wcześniej dofinansowanie to zostało już wstępnie zatwierdzone w budżecie Obwodu Tranopolskiego. Teraz – na wniosek Sirotiuka – wstrzymano je. Opowiedziało się za tym 45-ciu z 53-ch ukraińskich deputowanych obecnych na sesji.


Ponadto władze obwodowe powołały “grupę roboczą w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności udziału aktorów Teatru Dramatycznego w jawnie antyukraińskim filmie – tak prawnych, jak i moralnych”.

“Chcę zauważyć, że w filmie “Wołyń” wystąpiło zaledwie czterech naszych aktorów, a dotacja miała trafić dla całego zespołu artystów teatru – oburza się deputowana Larysa Rymar, która była przeciwna cofnięciu dotacji. Jej zdaniem, zastosowano odpowiedzialność  zbiorową i jest to niedopuszczalne.


Dodajmy, że w filmie Smarzowskiego grali też ukraińscy aktorzy teatru imienia Marii Zańkowieckiej ze Lwowa. Im jednak na razie ukraińskie władze nie cofnęły wsparcia.


Po tym, co wydarzyło się w Tarnopolu można powiedzieć tylko jedno: w demokratycznym kraju, który rzeczywiście respektuje wolność słowa, a nie tylko o tym mówi, taka sytuacja byłaby niedopuszczalna, podobnie jak straszenie aktorów sądem.

Ukraina ma przed sobą jeszcze bardzo długą drogę do cywilizacji europejskiej, do której – jak twierdzi – dąży, a jej nacjonalistyczni politycy najwyraźniej postanowili robić wszystko, żeby jeszcze bardziej tę drogę wydłużyć. Na razie metodom działania władz Obwodu Tarnopolskiego jest o wiele bliżej do standardów sowieckich.

Czytaj także: Władze Ukrainy zabroniły Polsce pokazywania filmu „Wołyń”!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow