Władze Indii… unieważniły pieniądze! Panika na ulicach. Premier: “Oni mnie zabiją. Niech zabijają!”

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Społeczeństwo | 13 listopada 2016

W liczących 1,3 mld mieszkańców Indiach wybuchła panika po tym jak rząd – bez żadnej zapowiedzi – unieważnił z dnia na dzień najwyższe nominały banknotów, a następnie zamknął wszystkie banki i bankomaty.

Premier Narendra Modi ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu w czwartek wieczorem, że w ramach walki z fałszowaniem pieniędzy i korupcją unieważnia najwyższe będące w obiegu nominały banknotów – 500 rupii i 1000 rupii – odpowiednik 7,5 USD i 15 USD.

Na drugi dzień wszystkie banki i bankomaty w Indiach zostały zamknięte, a sklepy odmówiły przyjmowania tych pieniędzy. Tłumy ludzi wpadły w panikę nie wiedząc co robić z banknotami.

W końcu po upływie doby część banków została otwarta i natychmiast obległy je tysiące ludzi usiłujących wymienić swoje oszczędności na drobniejsze nominały. Tymczasem banki wymieniają tylko równowartość 4 tys. rupii dziennie i już obecnie zabrakło w nich papierowych banknotów – podaje Reuters.


Swoje pieniądze można więc odzyskać tylko w drobnych monetach, co wywołuje powszechną wściekłość. Większość bankomatów nadal nie działa. Teoretycznie można jeszcze wpłacić swoje pieniądze na konto bankowe, ale w tym celu trzeba czekać w gigantycznych kolejkach, a każdego kto wpłaca więcej niż 250 tys. rupii władze skrzętnie spisują.

W najgorszej sytuacji znaleźli się zagraniczni turyści – ich banknotów banki w ogóle nie chcą wymieniać. Tymczasem premier Modi wystąpił w niedzielę w telewizji z kolejnym emocjonalnym przemówieniem i wezwał naród, żeby “dał mu 50 dni spokoju na pokonanie korupcji”.

“Wiem, interesy jakich potężnych sił naruszyłem. Wiem, co to za ludzie. Ja odbieram im teraz to, co oni gromadzili przez 70 lat. Oni nie dadzą mi spokojnie żyć. Oni mnie zabiją. Niech zabijają. Proszę was o 50 dni. Niech kraj mi pomoże przez 50 dni” – apeluje szef rządu Indii.


Obiecuje też, że niespodziewana wymiana pieniędzy to nie jedyny krok, jak zaplanował dla zwalczenia korupcji. “Mam też inne pomysły. Robię to dla biednych, uczciwych ludzi. Dla tych, którzy ciężko pracują, żeby przeżyć” – podkreśla indyjski premier.

Zobacz także powalające wideo: Strzeż się wizyty w indyjskim banku! (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow