Czarujący i łagodny taniec ptaków na niebie (WIDEO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 13 listopada 2016

Szpaki dają niesamowite przedstawienie.

W tych pięknych akrobacjach kryje się jednak dramatyczny cel – to obrona przed powietrznymi drapieżnikami. Nie chodzi tylko o to, że “w stadzie bezpieczniej”, ale o to, że np. atakujący jastrząb traci w takim tłumie orientację i nie jest w stanie skoncentrować się na jednym wybranym celu. Poza tym wiele tysięcy oczu szybciej wypatrzy zagrożenie.

Jak zmierzyli uczeni, aby osiągnąć taką koordynację ruchów szpaki muszą reagować na wszystkie zmiany kierunku 10 razy szybciej niż pilot myśliwca. Mają też jeszcze jeden atut – potrafią naśladować odgłosy innych ptaków, a nawet głos ludzki. Pamiętacie uczonego szpaka Mateusza z “Akademii pana Kleksa”? Tak więc tzw. szpak zwyczajny wcale taki zwyczajny nie jest…


Jesienią szpaki, które żywią się czereśniami, wiśniami i śliwkami, często jedzą sfermentowane owoce. Uczeni twierdzą wprawdzie, że w odróżnieniu od innych ptaków nie upijają się, gdyż mają szybki metabolizm. W praktyce można się przekonać, że różnie z tym bywa: Sceny jak z Hitchcocka! Stada kompletnie pijanych szpaków sparaliżowały ruchZobacz także: Poświęcił 6 lat życia, żeby zrobić jedno zdjęcie (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow