KARKOŁOMNA OPERACJA: podnoszą 1400 aut z zatopionego statku z Polakami! (WIDEO)

By Dział: Katastrofy W popularnych | 14 listopada 2016

Niesamowite nagranie z pierwszej tego typu w historii operacji podnoszenia z dna morskiego olbrzymiego wraku polskiego samochodowca “Baltic Ace”.

Przypomnijmy, że zbudowany w Stoczni Gdynia w 2007 r. transportowiec “Baltic Ace” pod banderą Wysp Bahama i z 11-ma Polakami wśród załogi wiózł 1417 samochodów do Finlandii. W dniu 5 grudnia 2012 r. na Morzu Północnym, 40 mil morskich od Rotterdamu znalazł się nagle na kolizyjnym kursie z cypryjskim kontenerowcem “Corvus J”, który nie ustąpił mu pierwszeństwa.

W ostatniej chwili oba statki zrobiły unik, ale pech chciał, że w tę samą stronę. Cypryjski kontenerowiec staranował burtę “Baltic Ace”, który błyskawicznie nabrał wody i zatonął po kilkunastu minutach. Z 24-osobowej załogi uratowano tylko 13-tu marynarzy, w tym polskiego kapitana i 5-ciu innych Polaków. Pozostali, w tym 5-ciu polskich członków załogi, nie przeżyli.

Ze względu na ładunek 1417 aut i 540 tys. litrów oleju napędowego na pokładzie samochodowca stwarzał on poważne zagrożenie dla środowiska. Ponadto zagrażał żegludze na tym najbardziej ruchliwym europejskim szlaku. Dlatego po kilku latach zdecydowano się wydobyć długi na 150 m i ważący 13 tys. ton wrak używając najnowocześniejszego sprzętu.


Była to pierwsza w historii operacja wydobycia wraku na tak wielką skalę. Kosztowała 73 mln USD. Z “Baltic Ace” wypompowano najpierw długim przewodem całe paliwo, a następnie pocięto go na dnie na 8 kawałków, z których każdy wydobywano osobno, podobnie jak samochody. Oto wideo z tej operacji, które właśnie pojawiło się w sieci:


Czytaj także: W Emiratach ruszy PIERWSZY NA ŚWIECIE pociąg próżniowy. 1200 km/h! (WIDEO)


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow