Szefowa policji Ukrainy zrezygnowała! “Gruzińska czystka?”

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 14 listopada 2016

Po sensacyjnej dymisji gubernatora Odessy, byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, w poniedziałek rezygnację złożyła szefowa policji – również Gruzinka – Chatia Dekanoidze.

O swojej dymisji szefowa policji Ukrainy poinformowała na konferencji prasowej. “Niestety, nie dano mi pełnomocnictw i nie starczyło mi woli, żeby przeprowadzić w policji gruntowne zmiany. Zrobiłam wszystko, co byłam w stanie, żeby ją zreformować i przywrócić do niej zaufanie obywateli. Praktycznie od zera przekształciłam dawną milicję w policję” – podkreśliła.

Dodajmy, że w ostatnim czasie w nowej ukraińskiej policji zapanował totalny kryzys po tym jak funkcjonariusze zaczęli masowo odchodzić ze służby. Popularności Dekanoidze nie przysporzył także jej pomysł aby wprowadzić na Ukrainie zakaz filmowania i fotografowania policjantów, raz po raz przyłapywanych na korupcji i bezsensownej brutalności.

Wiadomo już, że obowiązki Dekanoidze ma przejąć jej dotychczasowy zastępca Wadim Trojan, szef policji kryminalnej. Na razie mówi się, że tylko tymczasowo.


Przypomnijmy, że po głośnej sprawie zabójstwa w Kijowie białoruskiego dziennikarza Pawła Szeremeta wyszło na jaw, iż wcześniej tenże Trojan zlecił śledzenie i nagrywanie zarówno jego, jak i swojej własnej szefowej – Dekanoidze.

Sprawców zabójstwa Szeremeta, podobnie zresztą, jak i wielu innych tajemniczych zabójstw politycznych na Ukrainie, policji nie udało się schwytać, ani nawet zidentyfikować.


Przypomnijmy, że Chatia Dekanoidze kierowała ukraińską policją od ponad roku. Wcześniej była doradcą szefa MSW Arsena Awakowa, z którym Saakaszwili od dawna ma poważny konflikt i oskarża go o korupcję.


Sam Saakaszwili podał się do dymisji z funkcji gubernatora tydzień temu, wraz z szefem policji Obwodu Odeskiego gen. Giorgi Lortkipanidze – również Gruzinem. “To był pierwszy szef policji w historii Odessy, który nie brał łapówek. Najpierw więc odebrano mu większość uprawnień, a potem zaczęli go ze wszystkich stron zaszczuwać” – ocenił Saakaszwili.

Jednocześnie oskarżył prezydenta Petro Poroszenkę o wspieranie klanów mafijnych w Odessie. Najwyraźniej mamy więc do czynienia ze swoistą “gruzińską czystką” w ukraińskim obozie władzy. Niewykluczone, że ustępująca szefowa policji dołączy teraz do Saakaszwilego przy tworzeniu nowej opozycyjnej siły politycznej na Ukrainie.

Zobacz także: Potężne ciosy w szczękę parlamencie Ukrainy! (WIDEO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow