Wspaniały WYNALAZEK dla niewidomych! Będą mogli czytać “magicznym pierścieniem”

By Dział: Nauka i Odkrycia Społeczeństwo W popularnych | 14 listopada 2016

Swoim niezwykłym dokonaniem, które może oznaczać przełom w życiu niewidomych osób, pochwalili się uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Maryland przy wsparciu wojskowych z US Army Medical Research.

Malutkie zakładane na palec urządzenie pozwoli niewidomym swobodnie czytać książki, dokumenty, czy nawet etykietki na sklepowych towarach pisane zwykłą czcionką. Nie będą już musieli nikogo prosić o pomoc.

Dotychczas niewidomi nie mieli zbyt wiele możliwości czytania. Byli zdani na książki pisane Alfabetem Braille’a lub dźwiękowe e-booki.

Teraz to się zmieni – donosi Sundaynews.info. Nowe urządzenie przypomina pierścień z wbudowaną mikrokamerką o średnicy 1 mm, dotychczas używaną tylko w sondach medycznych. Ma też mikroskopijny silniczek wibracyjny i jest połączone ze smartfonem lub komputerem.


Teraz osoba niewidoma będzie przeciągała palcem z “magicznym pierścieniem” wzdłuż czytanej linijki. Jeśli palec zejdzie z niej w dół lub w górę, natychmiast pojawi się delikatna wibracja, która pozwoli odruchowo naprowadzić go ponownie na tekst.

W tym czasie kamera będzie przekazywała tekst do komputera lub urządzenia przenośnego, np. smartfona i czytający będzie na bieżąco słyszał tekst w słuchawkach.


W czasie przeprowadzonych przez HandSight testów średnia szybkość przekazywania tekstu do słuchawek wyniosła 80 słów na minutę. To, co prawda, dwa razy wolniej niż czytają ludzie widzący, ale i tak kolosalne ułatwienie dla niewidomych. Zresztą można oczekiwać, że wynalazek będzie szybko udoskonalany.


Przypomnijmy, że jakiś czas temu zapowiedziano też wejście na rynek słuchawki automatycznie tłumaczącej na bieżąco rozmowę z innego języka, co może okazać się rewolucją w międzyludzkiej komunikacji na całym świecie.

Czytaj także: Niesamowite! Okulary robiące zdjęcia mruganiem (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow