Oficer FSB odbity z rąk służb Rosji! Porwali go bo przeszedł na stronę Ukrainy

By Dział: Armia i Wojna Przestępczość i Terror | 18 listopada 2016

Były oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Ilja Bogdanow, który w 2014 r. przeszedł na stronę Ukrainy, został porwany. W pościg za porywaczami ruszyły ukraińskie służby specjalne.

Jak poinformował szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak, SBU otrzymała informację, że Bogdanow został porwany 12 listopada br., jest przetrzymywany w rejonie Charkowa i wkrótce będzie przerzucony do Rosji.

Do akcji natychmiast ruszył oddział SBU i brygada specjalna “Alfa”. Kryjówka porywaczy została zlokalizowana i otoczona, a następnie przypuszczono na nią szturm. Był to ostatni moment, gdyż właśnie rozpoczynał się przerzut Bogdanowa do Rosji, gdzie czekały go tortury, a następnie tajna egzekucja.

Bogdanowa uwolniono. Udało się też schwytać członków grupy. Okazało się, że byli to obywatele Ukrainy, którzy działali na bezpośrednie zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – ujawnił Hrycak.


Akcję uprowadzenia i przerzutu do Rosji koordynował na Ukrainie były ukraiński deputowany Rady Miejskiej Charkowa, lokalny biznesmen. “Jego również zatrzymaliśmy” – poinformował Hrycak. Według szefa SBU, deputowany został 2 lata temu zwerbowany przez GRU i otrzymywał wynagrodzenie. Są nagrania z podsłuchów jego rozmów z rosyjskimi mocodawcami.

Przypomnijmy, że po przejściu na stronę ukraińską w 2014 r. Ilja Bogdanow walczył przez pewien czas w jednym z ochotniczych batalionów ukraińskich w Donbasie, a po powrocie z wojny został blogerem.


Dodajmy, że była to już druga próba zlikwidowania go przez rosyjskie służby. Jak poinformował Hrycak, pierwszej usiłował dokonać jakiś czas temu killer będący etatowym funkcjonariuszem rosyjskiego FSB. Obecnie odsiaduje on na Ukrainie wyrok 8,5 roku więzienia.


Czytaj także: Separatyści: „Schwytaliśmy ukraińskich zabójców Motoroli!” (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow