Piękna córka prezydenta Uzbekistanu otruta i zakopana! Władze podstawią jej sobowtóra?

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 22 listopada 2016

Niekoronowana księżniczka Uzbekistanu, gwiazda mody i estrady, dyplomatka, celebrytka i bizneswoman z miliardem dolarów na koncie. Miała objąć po śmierci ojca “tron” prezydencki. Teraz nawet nie wiadomo, gdzie są jej zwłoki.

Informacja o otruciu Gulnary – starszej córki zmarłego niedawno dyktatora Islama Karimowa obiegła media lotem błyskawicy odbijając się głośnym echem także w Rosji. Portale donoszą o jej śmierci powołując się na absolutnie sprawdzone źródło w Służbie Bezpieczeństwa Narodowego Uzbekistanu.

Funkcjonariusz ten mówi, że przebywająca od dwóch lat w areszcie domowym 44-letnia Gulnara Karimowa została otruta 5 listopada br. i zakopana na terenie cmentarza Minor w Taszkencie. Jej grób – bez żadnego oznakowania – został zrównany z ziemią, a on sam w tym uczestniczył.

Uzbecki oficer przyznaje, że milczałby na ten temat, gdyby nie obawa, że ten sam los spotka wkrótce jej dzieci – syna Islama i córkę Iman, którzy znajdują się w Taszkencie “w sytuacji bez wyjścia”. Tymczasem władze w Taszkencie pytane o to, co się dzieje z Gulnarą – milczą jak zaklęte.


Żelazny kandydat na nowego prezydenta Szawkat Mirzijejew zapewnia, że nie wie, co się dzieje z córką Karimowa. Wszyscy zwracają jednak uwagę, że już na pogrzebie dyktatora we wrześniu br. nowy przywódca składał publiczne kondolencje tylko młodszej córce zmarłego – Loli, jakby starsza w ogóle nie istniała. Gulnary i jej dzieci nie było na pogrzebie.

Jednocześnie uzbeckie służby – bardzo nieudolnie – raz po raz usiłują przekonać wszystkich, że starsza córka prezydenta Karimowa żyje, publikując na jej profilach na Facebooku i Twitterze jej stare zdjęcia, które mają udawać współczesne, co dziennikarze natychmiast wytropili.

Tymczasem założone na Twitterze konto “Pokażcie Gulnarę!” śledzą setki tysięcy Uzbeków. “Władze jej nigdy nie pokażą, gdyż ona już nie istnieje” – mówi anonimowy funkcjonariusz uzbeckich służb.


Nasilają się jednak pogłoski, że bezpieka na gwałt szuka kogoś, kto mógłby wystąpić w roli sobowtóra Gulnary. To właśnie dlatego zagrożone jest życie jej dzieci, które nie dałyby się w ten sposób oszukać i mogłyby ujawnić mistyfikację.

Kim była Gulnara Karimowa? Właściwie łatwiej byłoby wyliczyć kim nie była. Najpopularniejsza kobieta w Uzbekistanie, bożyszcze tamtejszej nowoczesnej młodzieży, nazywana “uzbecka Oprah Winfrey”.

Z wykształcenia ekonomistka i informatyczka, w swoim barwnym życiu zaliczyła karierę modelki, projektantki biżuterii wystawianej na całym świecie, piosenkarki i gwiazdy estrady, celebrytki w Hollywood, wiceministra spraw zagranicznych, ambasadora w Hiszpanii, przedstawicielki przy ONZ i bizneswoman z majątkiem ponad 1 mld USD.

Na Uniwersytecie Harvarda obroniła pracę naukową poświęconą bezpieczeństwu regionalnemu w Azji Środkowej, z czasem zajęła się działalnością społeczną i polityczną, według WikiLeaks kontrolowała też 80 proc. rynku gazu w Uzbekistanie. Dla wszystkich stawało się jasne, że to ona będzie prezydentem po śmierci jej leciwego ojca – dyktatora.

I w tym właśnie momencie kariera Gulnary runęła w jednej chwili. Wplątała się w międzynarodową aferę korupcyjną pośrednio kompromitującą samego Islama Karimowa. Ci, którzy go znali mówią, że mógłby córce wybaczyć wszystko oprócz dwóch rzeczy – kompromitacji jego władzy i mieszania się do polityki.

W dodatku w 2010 r. organizacja Human Rights Watch oskarżyła ją o łamanie praw człowieka – miała jakoby wykorzystywać do pracy przy zbiorach bawełny uzbeckie dzieci. W związku z korupcją szwajcarska prokuratura zablokowała jej konta bankowe.

W końcu w 2014 r. Islam Karimow nie wytrzymał – nie chciał zamykać córki w więzieniu, więc zamknął ją w areszcie domowym. W tym celu uchwalono nawet w Uzbekistanie specjalne prawo dopuszczające taką formę kary. Odcięto jej jakąkolwiek łączność, zniknęła z życia publicznego.

Było jednak oczywiste, że gdyby tylko po śmierci ojca Gulnara wyszła z aresztu domowego, jej popularność w Uzbekistanie w ciągu jednego dnia przebiłaby wszystkich jej konkurentów. To zapewne właśnie dlatego starsza córka zmarłego prezydenta Karimowa musiała zginąć.

Czytaj więcej o tajemniczych okolicznościach niedawnej śmierci ojca Gulnary – dyktatora Islama Karimowa: Prezydent Uzbekistanu nie żyje. Przedwcześnie go pochowali wciskając “enter”!

Zobacz także: Przywódca komunistycznej Korei wszedł na Mount Everest (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow