UE zamraża rozmowy o członkostwie Turcji! W odwecie Erdogan zaleje Europę milionami uchodźców?

By Dział: Polityka | 24 listopada 2016

To już chyba ostateczny koniec nadziei Ankary na członkostwo w Unii Europejskiej. Stajemy jednak w obliczu poważnego zagrożenia.

Parlament Europejski uchwalił rezolucję zgłoszoną przez frakcję Europejskich Socjalistów i Demokratów wzywającą Komisję Europejską i przedstawicielstwa krajów Unii do wstrzymania jakichkolwiek rozmów z Turcją o członkostwie – donosi Reuters.

Jako uzasadnienie tego kroku eurodeputowani podali “nieproporcjonalną reakcję” tureckich władz na nieudany zamach stanu z 15 lipca br. Przypomnijmy, że od tamtej pory tureckie służby aresztowały już łącznie ok. 40 tys. osób, a kolejne 100 tys. zwolniły z pracy. Wśród nich są urzędnicy, wojskowi, policjanci, dziennikarze, prawnicy, duchowni i obrońcy praw człowieka.

W przyjętej obecnie rezolucji eurodeputowani podkreślili wprawdzie, że UE zdecydowanie potępiła zamach stanu w Turcji i uznaje prawo tureckich władz do postawienia winnych przed sądem, jednak Parlament Europejski “zdecydowanie potępia też nieproporcjonalne środki” podjęte przez Ankarę.


Działania te “naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją oraz demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska” – czytamy w rezolucji. Eurodeputowani ostrzegli też, że zapowiedziane przez prezydenta Recepa Erdogana przywrócenie kary śmierci w Turcji doprowadzi do ostatecznego zerwania przez UE rozmów o członkostwie.

Czytaj więcej o masowych represjach w Turcji: Czy to już faszyzm? 140 nauczycieli za kraty.


Rezolucja Parlamentu Europejskiego nie jest jeszcze ostatecznie wiążąca dla Komisji Europejskiej i poszczególnych krajów UE. Końcowa decyzja w sprawie trwających od 11-tu lat negocjacji Turcji z UE zapadnie prawdopodobnie na szczycie przywódców państw Unii w połowie grudnia br.


Obserwatorzy są przekonani, że reakcja prezydenta Erdogana, któremu bardzo zależało na bezwizowym ruchu między Turcją i UE, będzie bardzo gwałtowna. Już wcześniej groził on zerwaniem zawartego w marcu br. porozumienia z Unią, na mocy którego Turcja powstrzymuje masowy napływ imigrantów do UE przez swoje terytorium.

Erdogan ostrzegał też, że w przypadku zawieszenia przez Brukselę rozmów o członkostwie Ankara przyłączy się do sojuszu obronnego z Rosją i Chinami, co oznaczałoby porzucenie przez Turcję NATO.

Czytaj także: Turcja legalizuje gwałt na nieletnich i pedofilię! Tłumy na ulicach

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow