“Jutro ukraińskie czołgi zmasakrują cywilów w Debalcewie!”

By Dział: Armia i Wojna | 25 listopada 2016

“Uwaga! Prowokacja separatystów! Według operacyjnej informacji naszego sztabu, w dniu 26 listopada br. rosyjskie wojska okupacyjne zamierzają dokonać krwawej prowokacji w kontrolowanym przez nich Debalcewie w Donbasie” – ostrzega dowództwo ukraińskie.

Według danych ukraińskiego wywiadu, separatyści mają wtargnąć do Debalcewa czołgami z oznakowaniem armii ukraińskiej i z flagami Ukrainy, przebrani w mundury ukraińskich żołnierzy i dokonać mordów na miejscowej ludności.

Cała operacja ma być filmowana przez rosyjskich operatorów telewizyjnych, a następnie masowo pokazywana w Rosji. Potem władze separatystów mają zwołać w Donbasie masowe wiece ludności oburzonej ludobójstwem dokonanym przez armię ukraińską.

“Apelujemy do mieszkańców Debalcewa, aby zachowali maksymalną ostrożność, gdyż rosyjscy okupanci są gotowi na wszystko, aby miasto to nigdy nie wróciło do Ukrainy” – ostrzega na Facebooku ukraińskie dowództwo.


Przypomnijmy, że o położone strategicznie Debalcewo, które po zaciętej bitwie w lutym 2015 r. armia rosyjska wspólnie z separatystami odbiła z rąk ukraińskich, toczy się obecnie ostry spór w ramach Trójstronnej Komisji OBWE – Rosja – Ukraina, która negocjuje w Mińsku.

Ukraina żąda zwrotu miasta, gdyż rozejm zawarty 19 września 2014 r. zakładał, iż będzie ono leżeć po stronie ukraińskiej. Rosja i separatyści twierdzą, że to nieprawda i w sprawie Debalcewa nie było żadnych ustaleń.

Wiadomo, że gdyby teraz w mieście doszło do jakiejś prowokacji, o którą zostałaby oskarżona strona ukraińska, odzyskanie miasta przez Ukrainę na drodze politycznych rokowań stałoby się mało realne.


Rosja mogłaby np. zaproponować referendum w Debalcewie licząc na to, że ludność – przerażona ukraińskim okrucieństwem – opowie się za pozostaniem po stronie separatystów.

Tymczasem w ciągu ostatniej doby separatyści 150 razy ostrzelali pozycje armii ukraińskiej w Donbasie, m.in. pod Marinką, Awdiejewką i Stanicą Ługańską – donosi ukraiński sztab. W Opitnym od kuli snajpera zginął ukraiński żołnierz.

Czytaj także: Ukraina przechwyciła 6 miejscowości w Donbasie!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow