“Żeby kamienie nie krzyczały po polsku”. Na przyjazd Łukaszenki w Grodnie zrywają historyczne brukowce (FOTO)

By Dział: Historia | 28 listopada 2016

Władze Grodna dewastują piękną kostkę brukową w centrum miasta ułożoną w polskich czasach.

Służby miejskie zrywają brukowce na ulicy Orzeszkowej i zastępują je późniejszymi – sowieckimi – donoszą lokalne portale. “Mówią, że Łukaszenka przyjedzie 8 grudnia i trzeba wymienić polską kostkę brukową na sowiecką” – mówi jeden z robotników, pytany przez dziennikarzy czemu to robi.

“Nie jest łatwo bo przedwojenna polska kostka jest bardzo mocna” – przyznaje. “Niedawno podszedł do nas jakiś emeryt i opowiadał, że widział jak ta kostka była w polskich czasach układana. Żeby brukowce były mocniejsze, wcześniej długo moczono je w Niemnie. Na każdym z nich jest dawna data produkcji” – wyjaśnia robotnik.

grodno_brukowce1


Przypomnijmy, że polskie władze Grodna po raz pierwszy ułożyły kostkę granitowo – betonową w latach 30-ch ubiegłego wieku na ulicach Orzeszkowej i Dominikańskiej (obecnie: Sowiecka) na długości 810 m. Łącznie położono 85 tys. kostek na powierzchni 7 tys. m2.

Teraz na miejsce dawnych brukowców układane są sowieckie z lat 60-ch i 70-ch. Robotnicy zapewniają, że są one “tylko trochę gorsze niż polskie”, ale wyglądają znacznie gorzej – mają w sobie więcej betonu niż kamieni.

grodno_brukowce3


Przypomnijmy, że kilka dni temu w Grodnie miał miejsce kolejny akt dewastacji pomników polskiej historii – również na ulicy Orzeszkowej. Władze miejskie ścięły tam słynny Kasztan Orzeszkowej przed jej dawnym domem, pamiętający czasy polskiej pisarki.

Czytaj także: Kresowy Pałac Badenich pod LWOWEM poszedł z dymem! (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow