Śmigłowce Rosji lecą na Białoruś!

By Dział: Armia i Wojna | 28 listopada 2016

W białoruskiej bazie lotniczej w Moczuliszczach pod Mińskiem wylądowało w poniedziałek 6 supernowoczesnych rosyjskich maszyn bojowych. Wkrótce przylecą kolejne.

Jak podaje agencja BiełaPAN, śmigłowce Mi-8MTW-5 to pierwsza część partii zakontraktowanej przez armię białoruską w 2015 r. w zakładach “Śmigłowce Rosji” w Kazaniu. Kolejne 6 śmigłowców przyleci w maju 2017 r. – zapowiedział minister obrony Białorusi Andriej Rawkow.

“W czasie pokoju będziemy nimi wykonywać zadania pokojowe, a w czasie wojny – walczyć” – dodał minister. Z kolei szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Aleksandr Michiejew zapewnił go, że przekazuje armii białoruskiej najlepsze śmigłowce bojowe jakie obecnie są produkowane.

Zmodernizowane śmigłowce Mi-8MTW-5 są wyposażone w nowoczesne systemy pilotażu i nawigacji oraz sprzęt łączności. Mogą służyć zarówno do celów transportowych, jak i bojowych. Zwiększono też ich ładowność i liczbę miejsc dla żołnierzy.


Obecnie śmigłowce te są w stanie wysadzić 35-osobowy desant, w tym po 4-ch żołnierzy na linach na raz, bez spadochronów. Są przystosowane do lotów w nocy, na małych wysokościach, w złych warunkach atmosferycznych i mogą lądować w trudno dostępnym terenie.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Rosja zapowiedziała wysłanie na Białoruś kilku tysięcy wagonów z wojskiem. Aneksja?

Reporters.pl


Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow