Święty Poroszenko? Kazał się namalować z rodziną na religijnym fresku! (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 28 listopada 2016

Zdumiewająca informacja obiegła ukraińskie media.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma swojej prywatnej kaplicy w Kozino wielki fresk religijny, na którym w gronie świętych występuje zarówno on, jak i cała jego rodzina lub osoby uderzająco do nich podobne.

Zdjęcie fresku ujawnił na Facebooku wolontariusz Jurij Kasjanow, który niedawno gościł u prezydenta. “A niedaleko tego fresku leży bochen wykonany ze złota” – zdumiewa się Kasjanow, cytowany przez “Komsomolską Prawdę na Ukrainie”.

Tak więc na fresku patrząc z lewa na prawo widzimy po kolei Marinę Poroszenko z młodszym synem Michaiłem oraz bliźniaczkami Saszą i Żenią. Dalej stoi Petro Poroszonko ze starszym synem Aleksiejem. Nad nimi – błogosławiąca ich Matka Boża.


Ukraiński Internet podzielił się w tej sprawie na pół – jedni twierdzą, że to rosyjska prowokacja zrobiona w Photoshopie, inni – że fresk jest prawdziwy i znajduje się w kaplicy Poroszenki, do której ma wstęp tylko jego rodzina.

Pytani o opinię w tej sprawie artyści przyznają, że malowanie siebie na świętych obrazach jest nieco dziwne, ale czasem dostają takie zamówienia. Kto konkretnie namalował to dzieło w stylu klasycyzmu – nie wiadomo. Nie jest to z pewnością kopia żadnego biblijnego wydarzenia, ale produkt wyobraźni autora lub samego zamawiającego.


“Ja też widziałem fresk z Poroszenką. Moda na malowanie siebie na ikonach lub freskach pojawiła się jeszcze w czasach bizantyjskich. Dziś nie jest to zbyt częste, tym niemniej pojawiają się chętni, aby uwiecznić siebie np. w gronie świętych lub nawet w rozmowie z Jezusem” – mówi w rozmowie z “Komsomolską Prawdą na Ukrainie” kijowski malarz Siergiej Wandałowski.


“W żadnym razie nie namaluję pani mamy jako Matki Bożej. Przedstawianie siebie jako świętych przynosi nieszczęście” – mówi inny ukraiński malarz, do którego dziennikarze zwrócili się z pytaniem w tej sprawie. “Ale mogę namalować ją na tle jakiegoś motywu religijnego. Kosztuje to 2 tys. USD” – oferuje artysta.

fresk_poroszenko

Czytaj także: Poroszenko wskazał największych wrogów Ukrainy. Rosja? Nie tylko

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow