Będą drukować ludzkie organy drukarkami 3D! (FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 29 listopada 2016

Pierwsza drukarnia ludzkich organów do transplantacji powstaje właśnie w Australii – donosi portal 3D Printing Industry.

Ma drukować ludzkie narządy na podstawie wzoru komórek pacjenta. Dzięki temu być może już wkrótce uda się wyprodukować pierwszy organ, który zostanie następnie przeszczepiony człowiekowi.

Na razie Queensland University of Technology w Brisbane drukuje tylko modele narządów do celów naukowych, dzięki czemu nie trzeba ich pobierać od zmarłych osób. Teraz połączy swoje wysiłki z Instytutem Wake Forest, Uniwersytetem Harvarda i miejscową kliniką.

Wcześniej badaczom udało się wyhodować – ale na razie nie wydrukować – ludzkie pęcherze, które wszczepiono pacjentom. Ale już np. przy użyciu technologii 3D wydrukowano uszy do przeszczepów. Wkrótce pojawią się drukowane kości i tkanka chrzęstna.


Czas jednak na prawdziwe wyzwanie, czyli skomplikowane organy, takie jak nerki. Rozwój tej technologii zdecydowanie popiera australijski minister zdrowia Cameron Dick.

“Wiele z implantów kostnych, które jesteśmy już w stanie przeszczepić pacjentom, nie jest odrzucanych przez ich organizm. Z czasem naturalna tkanka będzie odrastać, a nasze “rusztowanie” – stopniowo wchłaniać się do organizmu, aż w końcu implant zniknie zupełnie. Nie zawsze musimy więc korzystać z implantów metalicznych” – mówi Mia Woodruff z QUT.


Z kolei Monash University z Melbourne drukuje już ludzkie ręce, stopy, serca, a nawet mózgi – ale na razie tylko do celów naukowych. “Najpierw musimy wykonać wielokrotne skanowanie naturalnego organu, a samo drukowanie trwa 12 godzin, warstwa po warstwie” – mówi BBC prof. Paul McMenamin.


Dodaje, że drukowanie jest o tyle wygodne, iż w każdej chwili można zmienić daną warstwę organu, jeśli coś pójdzie nie tak. Jego zdaniem, drukowanie narządów ma przed sobą wielką przyszłość, zwłaszcza w krajach, gdzie ze względów kulturowych lub religijnych rodziny nie zgadzają się na pobieranie organów od zmarłych.

drukowanie_organow

Czytaj także: Krok ku nieśmiertelności? Usunięcie tego genu przedłuża życie o 60 proc.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow