Uczeni wykryli gen alkoholizmu!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 29 listopada 2016

Ludzkość dzieli tylko krok od wynalezienia lekarstwa na nałóg – donosi pismo “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z Europy i USA w ramach wspólnych badań zidentyfikowali gen, który odpowiada w ludzkim organizmie za uzależnienie od alkoholu. Po przebadaniu 105 tys. europejczyków okazało się, że ten tajemniczy gen to β-Klotho (KLB). Reguluje on przyswajanie alkoholu przez organizm człowieka.

Gen ten występuje w dwóch wersjach, które uczeni nazwali roboczo “trzeźwą” i “pijaną”. Różnią się one budową polimorficzną – gen “trzeźwy” zawiera tylko jeden nukleotyd. Okazuje się jednak, że taki gen miało tylko 42 proc. badanych.

Oznacza to, że potencjalnie większość ludzi jest podatna na uzależnienie. Natomiast ludzie z genem “trzeźwym” pili zdecydowanie mniej i o wiele rzadziej lub wcale – wykazały badania.


Postanowiono więc sprawdzić co się stanie jeśli gen β-Klotho (KLB) wyłączy się u myszy. Okazało się, że myszy pozbawione tego genu zaczęły o wiele częściej “zaglądać do kieliszka” niż zwykłe gryzonie. Za wszelką cenę usiłowały napić się alkoholu i – jeśli mogły – starały się wybierać jak najmocniejszy.

Już w czasie wcześniejszych badań w mózgu odkryto fermenty i struktury powodujące powstanie “zamkniętego kręgu” alkoholowego. Obecne odkrycie pozwala zidentyfikować genetyczne podłoże uzależnienia.


Autorzy badań nie ukrywają, że ich celem jest wynalezienie farmakologicznej metody stymulowania genu β-Klotho (KLB) pozwalającej na stworzenie lekarstwa na alkoholizm, który obecnie może być skutecznie leczony jedynie “społecznie” – psychoterapią i poprzez grupy wsparcia.


Gdyby udało się stworzyć lek radykalnie zabijający głód alkoholowy, byłoby to niewątpliwie odkrycie o przełomowym znaczeniu dla ludzkości.

Czytaj także: We „wsi starców” odkryto pierwiastek długowieczności! Uczeni nie chcą go ujawnić. Ostry seks plus… rozmaryn?

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow