Ukraina: “Weźmiemy imigrantów z UE w zamian za zniesienie wiz”

By Dział: Społeczeństwo | 29 listopada 2016

Zaskakująca propozycja władz w Kijowie.

“Moglibyśmy przejąć dobrowolnie z Unii Europejskiej i osiedlić u siebie pewną liczbę imigrantów w zamian za zniesienie przez UE wiz wobec Ukrainy” – zaproponował w Kijowie wiceminister sprawiedliwości Siergiej Pietuchow.

“Nie jest tajemnicą, że decyzja w sprawie zniesienia wiz wobec Ukrainy opóźnia się z powodu obaw UE przed kryzysem imigracyjnym wywołanym wojną w Syrii. Proponuję więc, że weźmiemy do siebie pewną kwotę imigrantów z jakiegoś kraju, na przykład z Holandii. Co wy na to?” – pyta Brukselę przedstawiciel ukraińskich władz.

Dodaje, że byłby to ze strony Ukrainy przejaw solidarności z Europą w rozwiązaniu tego wspólnego problemu. Ale oczywiście nic za darmo. “W takim przypadku Ukraina musiałaby dostać dodatkowe dofinansowanie z UE lub z tego kraju, z którego zabierze do siebie imigrantów. To i tak wyjdzie Unii taniej niż utrzymywanie imigrantów” – zachęca ukraiński wiceminister.


Przypomnijmy, że Kijów wysunął ten pomysł w sytuacji kiedy obiecane przez UE Kijowowi zniesienie wiz dla Ukraińców opóźnia się coraz bardziej i pojawiły się doniesienia, że Niemcy, Francja i Belgia – zaniepokojone napływem imigrantów – są temu przeciwne.

Oficjalnie Bruksela przyznaje, że Ukraina spełniła wszystkie warunki w tym zakresie postawione jej wcześniej przez Unię, ale wysuwa dodatkowe – m.in. uzgodnienie w jaki sposób Ukraina wstrzyma ruch bezwizowy z innymi krajami, jeśli nagle ruszą z nich na Europę imigranci.

Pomysłowi “zniesienie wiz w zamian za imigrantów” zdecydowanie sprzeciwił się natomiast szef opozycyjnej ukraińskiej Partii Radykalnej Oleh Laszko. “Jeśli do końca roku Komisja Europejska nie zniesie wiz wobec Ukrainy, powinniśmy w odwecie przywrócić wizy dla przyjezdnych z Europy” – postuluje polityk.


Ponadto proponuje uchwalenie przez Ukrainę absolutnego zakazu przyjmowania imigrantów – “niezależnie od okoliczności i za żadną cenę” – oraz zakazu sprzedaży cudzoziemcom lasów, ziemi i zasobów wodnych. “Jak Ukraińcy będą mieć dobrą pracę i zaczną dobrze zarabiać to sami sobie pojadą gdzie zechcą” – dodaje.

Tymczasem w kolejnych krajach Europy dochodzi do zamieszek wzniecanych przez imigrantów. Zobacz: Imigrancka rewolta w Bułgarii! Zamieszki w Niemczech i Grecji (WIDEO).

Czytaj także: Niemcy wydalają 100 tys. imigrantów! Merkel: „Użyjcie wobec nich siły!”

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow