W Chinach zaczęli sprzedawać nowy towar: POWIETRZE (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 30 listopada 2016

Pierwszy raz w historii świata człowiek płaci za oddychanie.

W Chinach pojawił się na rynku nowy towar przeznaczony dla mieszkańców miast i regionów, w których powietrze jest skrajnie zanieczyszczone – sprzedawcy oferują im w butelkach świeże powietrze z Nowej Zelandii. Cena – 17 centów za jeden wdech – donosi “The South China Morning Post”.

“Ręcznie pakowane, czyste, bez zanieczyszczeń, nasycone tlenem” – głosi etykieta na 7,7-litrowej butli, którą można kupić za 219 juanów (ok. 30 USD). Taka butla pozwala wykonać 180 wdechów. Dla bardziej oszczędnych jest tańsza oferta – powietrze z Kanady za 16 USD, a dla skąpych – rodzime chińskie powietrze, ale z czystszego miasta Weihai za jedyne 70 centów.

Dla Chińczyków z miast, w których powietrze jest skrajnie zanieczyszczone, np. Pekinu, przewidziano rabaty. Nie wszyscy jednak docenili nową ofertę. “Pooddychałem tym powietrzem i nie widzę wielkiej różnicy” – pisze na portalu społecznościowym jeden z klientów.


chiny_powietrze1

W wielkich chińskich miastach sytuacja z ekologią jest tragiczna. Niebo nad regionami, w których zakłady przemysłowe i samochody masowo wypuszczają w powietrze dymy i spaliny, niemal bez przerwy pokrywa smog.

W grudniu ubiegłego roku władze Pekinu wprowadziły najwyższy – “czerwony” poziom alarmu ekologicznego. Pekińskie Centrum Monitoringu Ekologicznego podaje, że stężenie groźnych dla organizmu substancji w powietrzu przewyższa normy Światowej Organizacji Zdrowia WHO już ponad 20-krotnie.


chiny_powietrze_smog

Zobacz także jakie są Najbardziej toksyczne miejsca na Ziemi, w których żyją ludzie (WIDEO).

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow