“Wkrótce będziemy żyć w łysych Karpatach!” UE chce wycinać lasy, ekolodzy protestują (FOTO)

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Społeczeństwo | 30 listopada 2016

“Za 10 lat w ukraińskich Karpatach zniknie ostatnie drzewo!” – alarmują tamtejsi ekolodzy, którzy zorganizowali w Kijowie protest przeciwko masowemu wyrąbywaniu lasów przez władze Ukrainy w tym graniczącym z Polską regionie.

Oburzenie ekologów wywołała zapowiedź prezydenta Petro Poroszenki, który 24 listopada obiecał w Brukseli przywódcom UE, że zniesie zakaz eksportu drzewa z Ukrainy. Unia Europejska stawia to jako jeden z warunków przekazania Kijowowi kolejnej transzy pomocy w wysokości 600 mln euro.

Tymczasem rabunkowy wyrąb drzew w ukraińskich Karpatach i tak trwa już na niespotykaną wcześniej skalę. Legalnie, a głównie – nielegalnie. “Pod pozorem “prac sanitarnych” wyrąbywanych jest 60 proc. wszystkich lasów” – ujawniła deputowana z Iwano-Frankowska (d. Stanisławów) Olga Gałabała.

“To co dziś widzimy oznacza, że wkrótce będziemy żyć w łysych Karpatach. Uczeni mówią, że jeśli się tego nie powstrzyma to za 10 lat Karpaty będą całkowicie gołe. Nie wolno wyrąbywać całych partii lasu, a co najwyżej – jak w Austrii – wybiórczo. Jeśli teraz zniosą moratorium na eksport drewna to wierzcie mi – wyrąbią nam Karpaty w całości!” – ostrzega deputowana.


Przypomnijmy, że Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła moratorium na eksport drewna od 1 listopada 2015 r., a sosen – od 1 stycznia 2017 r. Teraz jednak prezydent Poroszenko pod naciskiem UE chce ten zakaz znieść.

Aby temu zapobiec ukraińskie organizacje ekologiczne z Obwodu Lwowskiego i Iwano-Frankowskiego zorganizowały w środę protest przed gmachem parlamentu w Kijowie i poświęcony temu Okrągły Stół.

protest_ekolodzy_kijow

“Poroszenko miał zrobić bez wiz, a zrobił bez lasów. Nie damy sprzedać ukraińskich lasów za 600 mln kredytu! – protest ekologów w Kijowie


Tymczasem wiceszefowa Bloku Petro Poroszenki Oksana Prodan próbuje uspokajać, że na razie w Radzie Najwyższej nie ma wymaganej większości głosów, żeby znieść moratorium. Z kolei premier Wołodymyr Grojsman przyznał na posiedzeniu rządu, że kontrole ujawniły masowy nielegalny wyrąb lasów w Obwodzie Lwowskim.

“Mamy wystarczająco dużo danych, żeby wszcząć sprawy karne na dużą skalę” – potwierdza premier, który zamierza zawiadomić prokuraturę. Z kolei minister rolnictwa Taras Kutowoj przyznaje, że wyniki kontroli na Zakarpaciu są równie porażające – co trzecie drzewo jest tam ścinane nielegalnie. Tak wyglądał protest ekologów w Kijowie:

protest_ekolodzy_kijow2

protest_ekolodzy_kijow1

Czytaj także: Niesamowite: 50 mln drzew w ciągu 24 godzin!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow