Miliard dolarów Łukaszenki poszedł właśnie z dymem! (WIDEO)

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Katastrofy | 1 grudnia 2016

Potężny zakład przemysłowy, który miał dostarczać Białorusi miliardowe zyski, stanął w ogniu.

Chodzi o budowany od wielu lat Kombinat Nawozów i Wydobycia Potasu w Garłyku w Turkmenistanie – wspólny projekt białorusko – turkmeński, w który władze w Mińsku zainwestowały ponad miliard dolarów.

Kombinat, którego budowę rozpoczęto w 2009 r., miał powstać już rok temu, jednak termin otwarcia przesuwano raz po raz z powodu opóźniających się prac. Prezydent Aleksander Łukaszenka osobiście interweniował w tej sprawie w maju br. w czasie spotkania z turkmeńskim prezydentem Gurbanguły Berdymuhamedowem, który obiecał zakończenie prac do marca 2017 r.

W końcu cierpliwość Białorusi się skończyła – szef białoruskiej Rady Republiki Michaił Miasnikowicz wezwał “na dywanik” turkmeńskiego ambasadora we wrześniu br. i oświadczył, że “Mińsk jest skrajnie zaniepokojony nieprzestrzeganiem przez stronę turkmeńską swoich zobowiązań w zakresie budowy tych zakładów”.


Wreszcie władze białoruskiego koncernu “Biełaruskalij”, współwłaściciela zakładów, zapowiedziały, że produkcja nawozów w Garłyku ruszy w grudniu br. Teraz jednak doszło tam do katastrofy. Nagranie z początku pożaru opublikowali niezależni działacze związkowi z białoruskiego Soligorska. Według nich, spaliła się cała konstrukcja zakładów.

Czytaj także: Łukaszenka postawił elektrownię jądrową na bombie tektonicznej! „To dywersja, groźba zagłady!”


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow