Wstrząs w Kijowie! Deputowany Ukrainy przekazał CIA nagrania kompromitujące Poroszenkę! (WIDEO)

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 1 grudnia 2016

Przekupstwo deputowanych, siłowe przejmowanie prywatnych firm, ściąganie haraczy i korupcyjne negocjacje z biznesmenami – dowody przestępczej działalności ukraińskiego prezydenta przekazał służbom USA zbiegły do Londynu ukraiński deputowany Aleksandr Oniszczenko.

O skandalu na samym szczycie ukraińskiej władzy donoszą ukraińskie media. Sam deputowany przyznaje, że przez dwa lata bezpośrednio uczestniczył w przestępczym procederze. “Przez ostatnie dwa pracowałem dla Poroszenki i wypełniałem wszystkie jego polecenia. Nie neguję, że też jestem zamieszany w jego sprawy korupcyjne” – dodaje.

Mówi, że wielokrotnie wysyłał materiały dowodzące przestępczej działalności Poroszenki do ukraińskiego Biura Antykorupcyjnego, ale ono w żaden sposób nie reagowało. Dlatego postanowił przekazać wszystko Amerykanom i “niech z tym robią, co uważają za słuszne”.

Przypomnijmy, że 16 marca br. i 15 czerwca br. ukraińskie służby przeprowadziły rewizje w biurze Oniszczenki w związku z oskarżeniem go o nadużycia przy kontraktach gazowych. Wkrótce potem deputowanego oskarżono o defraudację 1,6 mld hrywien, pozbawiono immunitetu poselskiego, wydano nakaz aresztowania i wysłano za nim list gończy do Interpolu.


W lipcu okazało się, że Oniszczenko schronił się w Wielkiej Brytanii, gdzie wystąpił o azyl polityczny. Przyznaje, że “pokłócił się z Poroszenką właśnie o sprawy gazowe”. Uciekając zabrał ze sobą nagrania kompromitujące prezydenta, w których ten negocjuje jakoby z biznesmenami okupy za odstąpienie od zajmowania ich majątków. “To są sumy rzędu 300 mln USD” – dodaje.

Deputowany ujawnia też, że Poroszenko wysyłał do niego do Londynu swoich negocjatorów, m.in. adwokata Cygankowa, żeby powstrzymać Oniszczenkę przed ujawnieniem przestępstw głowy państwa. “Znając metody Poroszenki postanowiłem się zabezpieczyć i uprzedziłem o tym brytyjskie służby specjalne, które wszystkie te spotkania nagrały” – twierdzi ukraiński polityk.

“Na dzień dzisiejszy Poroszenko jest największym korupcjonistą na Ukrainie, który kontroluje wszystkie przepływy finansowe i szantażuje wielu deputowanych sprawami kryminalnymi, żeby zapewnić sobie wybór na kolejną kadencję. Będzie likwidował wszystkich, którzy staną mu na drodze” – ostrzega Oniszczenko.


Tymczasem w czwartek 1 grudnia br. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyła deputowanego także o “zdradę państwa” i posiadanie rosyjskiego paszportu, który rosyjskie służby miały mu jakoby wydać w zamian za “destabilizację sytuacji na Ukrainie”.

Oniszczenko ostro temu zaprzecza. “Jeśli mam cokolwiek wspólnego ze służbami, to z amerykańskimi. Jak tylko powie się o ukraińskich politykach coś niekorzystnego, to natychmiast zaczynają cię oskarżać, że jesteś “ręką Kremla” – zauważa. Zapewnia też, że kłamstwem są informacje o jego rzekomym “rosyjskim paszporcie”. Oto rozmowa z Oniszczenką w ukraińskiej telewizji:

Czytaj także: Największy przekręt w historii Ukrainy! Malwersacje na gigantyczną skalę z udziałem Austrii

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow