Prezydent Francji rezygnuje! Nie będzie startował

By Dział: Polityka | 1 grudnia 2016

Całkowite zaskoczenie nad Sekwaną. To pierwszy taki przypadek od kilkudziesięciu lat.

Socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande ogłosił w telewizji, że nie będzie ponownie startował w wyborach prezydenckich wiosną 2017 roku. Najbardziej niepopularny prezydent w historii kraju sprawuje ten urząd od 2012 r.

Od kilku dziesięcioleci nie zdarzyło się, żeby urzędujący prezydent Francji nie ubiegał się o reelekcję – podkreślają obserwatorzy. Obecnie Hollande ma w sondażach jedynie 15 proc. poparcia. Ani on, ani żaden inny kandydat Partii Socjalistycznej nie zakwalifikowałby się do drugiej tury.

“Jestem świadom jakie ryzyko wiązałoby się, gdybym wszedł na drogę nie gwarantującą mi wystarczającego poparcia. Zadecydowałem więc, że nie będę kandydował w wyborach prezydenckich” – oświadczył Hollande.


Tak więc jest już oczywiste, że główna batalia o fotel prezydenta rozstrzygnie się między kandydatem prawicy Francoisem Fillonem – jednym z liderów partii Republikanie i kandydatką skrajnej prawicy – Marine Le Pen, szefową Frontu Narodowego.

Jeden z czołowych polityków Republikanów – były prezydent Nicolas Sarkozy, który niedawno przegrał z Fillonem w prawyborach prezydenckich we własnej partii, apeluje by nie głosować na Le Pen, głoszącą hasła antyeuropejskie, antyimigranckie i prorosyjskie.

Również wielu ostrożnych Francuzów postrzega ją jako zbyt radykalną i nieprzewidywalną, stąd większość obserwatorów sądzi, że w ostatecznej rozgrywce wygra Fillon, który był już premierem w trzech kolejnych gabinetach.


Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia 2017 r., a druga tura – 7 maja.

Czytaj także: 2/3 Niemców chce, żeby Angela Merkel nadal była kanclerzem

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow