4 tys. żołnierzy w lasach przy granicy z Białorusią! Oddziały z Polski i USA (FOTO)

By Dział: Armia i Wojna | 2 grudnia 2016

Ataki dywersyjne małych oddziałów, niszczenie z leśnej zasadzki wrogich konwojów i szturm przez śnieżne zaspy – NATO skoncentrowało tuż przy granicy Litwy z Białorusią 4 tys. doborowych żołnierzy.

Manewry “Iron Sword 2016” nie są łatwe – działania w zawalonym śniegiem lesie wymagają naprawdę doskonałej kondycji i umiejętności. Ćwiczą żołnierze z 11-tu państw Sojuszu, w tym piechota ze Stanów Zjednoczonych, kanadyjscy snajperzy i Niemcy z wyrzutniami rakietowymi.

Z Polski przyjechała 10-ta kompania piechoty zmotoryzowanej z 17-tej Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polacy ćwiczą m.in. kierowanie ogniem w nieznanym terenie i wsparcie moździerzowe ataku piechoty.

litwa_nato_manewry5


Na miejsce manewrów przybyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Zapewniła, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA nie zaszkodzi wspólnemu europejskiemu systemowi bezpieczeństwa.

“Stany Zjednoczone od czasu II wojny są gwarantem pokoju i oczekujemy, że tak będzie nadal. Krytyczne słowa Donalda Trumpa pod adresem NATO, które padły w jego kampanii wyborczej, pozostawmy w przeszłości” – wezwała litewska prezydent.

litwa_nato_manewry3


Zgodnie z ustaleniami lipcowego szczytu NATO w Warszawie, już w lutym 2017 r. na Litwę przybędzie na stałe niemiecki batalion. Przypomnijmy, że w Polsce pojawi się batalion amerykański, na Łotwie – kanadyjski, a Estonii mają bronić Brytyjczycy i Francuzi. Trafią tam m.in. brytyjskie czołgi Challenger 2 i francuskie czołgi Leclerc.

Czy Litwa może zostać zaatakowana przez Rosję? – zapytali dziennikarze litewskiego ministra obrony Jonasa Zukasa. “Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale kto wie? Musimy być gotowi każdego dnia” – podkreślił minister.

litwa_nato_manewry1

Tymczasem w czasie obecnych manewrów oddziały NATO w pełnym kamuflażu ćwiczą m.in. 15 km od granicy z Białorusią odbijanie małej miejscowości z rąk wroga. Niemiecki generał brygady Michael Podzus przyznaje jednak, że są to ćwiczenia małych grup, których celem nie jest powstrzymanie całej 330-tysięcznej armii skoncentrowanej w zachodniej Rosji.

Przypomnijmy, że niedawno Rosja zapowiedziała przerzucenie w najbliższym czasie na Białoruś aż 4.200 wagonów z wojskiem. Białoruska opozycja obawia się, że może to być wstęp do aneksji Białorusi przez Rosję.

litwa_nato_manewry2

litwa_nato_manewry4

litwa_nato_manewry6

Czytaj także: Śmigłowce Rosji lecą na Białoruś!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow