7 lat łagru za jeden SMS sprzed 8 lat! W dodatku prawdziwy…

Sąd w Rosji nie miał litości i wsadził mieszkankę Soczi na 7 lat. Tylko za co?

“Zbrodnia”, której zdaniem służb Rosji dopuściła się kobieta, miała miejsce w 2008 r. w czasie wojny rosyjsko – gruzińskiej. Mieszkająca w Soczi, niedaleko granicy z Gruzją, Oksana Sewastidi zobaczyła nagle rano kolumny rosyjskich czołgów jadące w stronę Abchazji.

Przerażona kobieta wysłała natychmiast sms-a do swojego mieszkającego w Gruzji znajomego, żeby go ostrzec, że chyba jest jakaś wojna. Nic więcej nie zrobiła. Tymczasem rosyjskie służby uparcie tropiły przez lata kto wysłał tego sms-a i w końcu w styczniu 2015 r. namierzyły Oksanę.

Kobieta została zatrzymana. Wytoczono jej sprawę o “zdradę tajemnic wojskowych”, gdyż rzekomo przekazała swoją wiadomość służbom specjalnym Gruzji. Sąd wymierzył jej teraz za to karę 7 lat obozu karnego. Zdaniem obrońców praw człowieka z rosyjskiej organizacji “Memoriał”, proces był sfingowany. Uznali oni Oksanę za więźnia politycznego.


Tymczasem okazuje się, że nie ona pierwsza została skazana pod takim absurdalnym zarzutem. Dwa lata wcześniej inna mieszkanka Soczi – Jekaterina Charebowa – zwykła handlarka sprzedająca na miejscowym bazarze warzywa i owoce – również została skazana za sms, w którym poinformowała, że widzi przewożone rosyjskie czołgi.

Z kolei w 2015 r. Federalna Służba Bezpieczeństwa aresztowała mieszkankę rosyjskiej Wiaźmy Swietłanę Dawydową, matkę 7 dzieci. Jej zdrada miała z kolei polegać na tym, że poinformowała ukraińską ambasadę, iż jednostka wojskowa, przy której mieszka, nagle opustoszała, a jakiś żołnierz w autobusie mówił, że “jadą w delegację do Donbasu”.

Kobiecie groziło wieloletnie więzienie, a jej dzieci chciano zabrać do domu dziecka. Na szczęście był to jeden z tych nielicznych przypadków w Rosji, kiedy władza ustąpiła przed oburzeniem opinii publicznej i nie pozbawiła dzieci ich matki. Kobiety w końcu nie skazano.


Czytaj także: Idiota uznany za więźnia sumienia w Rosji! Wsadzili go za… Pokemon Go

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow