Kreml w szoku! Rosja przegrała z Ukrainą proces na prawie 7 mld USD

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 6 grudnia 2016

Takiego gospodarczego ciosu rosyjski koncern gazowy Gazprom jeszcze w swojej historii nie zaliczył.

Sąd Gospodarczy w Kijowie uznał, że Gazprom wykorzystywał przez lata monopolistyczną pozycję w tranzycie gazu przez Ukrainę i nałożył na koncern karę w wysokości 171,8 mld hrywien (6,8 mld USD) – informują ukraińskie media.

Co ciekawe, sprawę tę skierował do sądu sam Gazprom, odwołując się od styczniowej decyzji Komitetu Antymonopolowego Ukrainy, który ukarał Rosjan grzywną w wysokości 3,3 mld USD za praktyki monopolistyczne. Gazprom miał kilka miesięcy na zapłacenie, ale wolał procesować się dalej. Teraz będzie więc musiał zapłacić dwa razy więcej za zwłokę.

Zdaniem władz w Kijowie, w latach 2009-2015 Gazprom łamał warunki kontraktu z ukraińskim koncernem Naftohaz, nie pozwalał zmienić zasad tranzytu na równoprawne i zablokował możliwość handlu gazem przez stronę ukraińską na granicy zachodniej.


“Sąd całkowicie podzielił naszą argumentację i zaspokoił żądania” – oświadczył przedstawiciel Komitetu Antymonopolowego Ukrainy po rozprawie, która toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Z kolei Gazprom “analizuje obecnie różne warianty obrony swoich praw na Ukrainie”.

Tradycyjna rosyjska metoda – grożenie “zakręceniem kurka” nie wchodzi w grę. Obecnie bowiem to Rosja – przyciśnięta kryzysem finansowym – zabiega o to, żeby Ukraina kupowała od niej gaz. Tymczasem Kijów – mając zapewnione możliwości alternatywnych dostaw z innych kierunków – żąda coraz niższych cen.

Na utratę ukraińskiego rynku Gazpromu po prostu dziś nie stać. Tyle, że prawdopodobnie i na zapłacenie tak wysokiej kary w krótkim czasie – również nie.


Czytaj także: Białoruś weźmie ropę z Ukrainy zamiast z Rosji! Przekopią też KANAŁ Bałtyk – Morze Czarne

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow