Syryjska armia odbiła starówkę Aleppo! Rebelianci zabili pułkownika Rosji

By Dział: Armia i Wojna | 7 grudnia 2016

Wojska dyktatora Asada wkroczyły do Starego Miasta w Aleppo, wypierając stamtąd powstańców syryjskich – podaje Reuters.

Według agencji, ostatnie oddziały rebeliantów wycofały się na południe ze starej cytadeli przez 700-metrowy korytarz, który armia pozostawiła im, aby uniknąć zniszczenia tego zabytku. Reszta powstańców została wzięta do niewoli.

“Przywróciliśmy bezpieczeństwo i stabilność” – cieszy się syryjska agencja rządowa SANA. Szkoda, że pozostawiając za sobą morze trupów niewinnych cywilów. Kolejne 80 tys. z nich ucieka przed wojskami syryjskimi na południe.

Poprzedniego dnia armia syryjska odbiła też część dzielnic Kerm el-Katirijn, el-Szaar, el-Mareh, el-Szeih Lufti, zajęła strategiczne wzgórze el-Szurta na wschodzie Aleppo i przejęła kontrolę nad główną drogą na lotnisko. Rosja twierdzi, że wysłała do Aleppo saperów, którzy rozminowują zdobyte dzielnice. Według strony rosyjskiej, rebelianci pozostawili po sobie mnóstwo min-pułapek.


Libańska telewizja A- Manar ocenia, że obecnie wojska Asada kontrolują już 73 proc. terytorium wschodniego Aleppo i zdecydowaną większość całego miasta. Powstańcy bronią jeszcze ok. 10 km2 wschodniego Aleppo i 5 dzielnic na południu.

Dowództwo syryjskie wzywa powstańców, żeby całkowicie wycofali się z Aleppo na południe do prowincji Idlib, gdyż dalszy opór spowoduje tylko kolejne niepotrzebne zniszczenia i ofiary. Jednak przedstawiciel władz powstańczej koalicji Samir Naszar zapowiedział w telewizji Al-Arabia, że rebelianci nie tylko się nie wycofają, ale zamierzają rozerwać pierścień okrążenia.

Niemal wszystkie szpitale i punkty medyczne we wschodnim Aleppo zostały zniszczone przez rosyjskie i syryjskie bomby. Nie ma już żadnej pomocy medycznej, ani żywności. Ludzie głodują, a ranni w nalotach – umierają.


Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że 7 grudnia w wyniku ostrzału ze strony rebeliantów w Aleppo został zabity rosyjski doradca wojskowy – płk Rusłan Galickij, a wcześniej – także dwie rosyjskie pielęgniarki wojskowe.

Czytaj także: Zardzewiały lotniskowiec Rosji: roztrzaskał się kolejny samolot (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow