Pierścień Ognia znowu uderzył! Kataklizm na Sumatrze

By Dział: Katastrofy | 7 grudnia 2016

Setki domów zrównanych z ziemią. Rośnie liczba ofiar.

Dotychczas naliczono 97 zabitych i ok. 75 ciężko rannych w silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło indonezyjską prowincję Aceh na północno – zachodnim skraju Sumatry. Wśród ofiar są małe dzieci – podaje lokalne dowództwo armii.

Epicentrum wstrząsów o sile 6,5 stopnia w skali Richtera znajdowało się niecałe 20 km na południowy wschód od miasta Sigli. Doszczętnie zniszczone zostały setki domów, meczety, sklepy, szpitale – podaje CNN.

Rzecznik indonezyjskiej agencji ds. klęsk żywiołowych  przyznaje, że liczba ofiar będzie rosła. “Musimy jak najszybciej ratować ludzi spod gruzów” – wzywa jej rzecznik Sutopo Purwo Nugroho. Prezydent Joko Widodo kazał przerzucić do dotkniętej kataklizmem prowincji Aceh wszystkie siły.


Na szczęście, prawdopodobnie nie ma zagrożenia wystąpieniem tsunami – na razie nie wydano w tej sprawie żadnego ostrzeżenia. Mimo to mieszkańcy północnych indonezyjskich wybrzeży uciekają na wyżej położone tereny. Pamiętają bowiem przerażające tsunami z 2004 r., które zabiło tam 80 tys. ludzi, a miliony straciły dach nad głową.

Trzęsienia ziemi w Indonezji nie są rzadkim zjawiskiem, leży ona bowiem w zasięgu tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, gdzie płyty tektoniczne stykają się ze sobą, powodując silne wstrząsy.

Przypomnijmy, że w marcu br. wstrząs o sile 7,8 stopni Richtera nawiedził też południowo – zachodnią Sumatrę. Niedawno – również w Pierścieniu Ognia – potężne trzęsienie ziemi przesunęło Nową Zelandię.


Zobacz animowaną mapę, na którą uczeni nanieśli wszystkie trzęsienia ziemi w ciągu ostatnich 15 lat.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow