Rosja wysyła czeczeńskie oddziały na wojnę w Syrii! Sunnici przeciw sunnitom? (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna | 7 grudnia 2016

O wysyłaniu oddziałów czeczeńskich poinformowała niezależna rosyjska telewizja “Dożdż”, powołując się na źródła we władzach Czeczenii.

W ubiegłym tygodniu żołnierzom kilku tamtejszych jednostek zapowiedziano, że “pojadą w delegację do Syrii w celu udziału w operacji antyterrorystycznej”. Później w sieci pojawiło się nagranie z bazy wojskowej Chankała koło Groznego, na którym czeczeński oddział żandarmerii szykuje się do transportu, błogosławiony na drogę przez muzułmańskiego muftiego Czeczenii Salaha Meżijewa.

“Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow prosił prezydenta Władimira Putina, aby jego również wysłał do Syrii. On marzy, żeby pojechać tam bronić muzułmanów. Klnę się na Allaha, że bardzo wielu chce tam jechać, z naszym przywódcą na czele. Ludzie wam zazdroszczą. Przed wami wielka misja. Pomódlmy się o pomyślność na drodze wojny” – wzywał mufti.

Jednak w środę ani sam mufti, ani rzecznik Kadyrowa, ani Ministerstwo Obrony w Moskwie nie chciało komentować informacji o wysyłaniu Czeczenów na wojnę w Syrii. Tymczasem rosyjska “Nowaja Gazieta” przypomina, że Czeczeni już od dawna walczą w Syrii, głównie w szeregach Państwa Islamskiego.


Z kolei sam Kadyrow zapewnił na początku lutego, że czeczeński Specnaz uprawia dywersję na tyłach Państwa Islamskiego, a nawet ponosi straty. Z kolei udział Czeczenów w wojnie po stronie ISIS Kadyrow usiłował tłumaczyć w ten sposób, że “celowo przenikali oni do obozów szkoleniowych terrorystów”.

Prawda jest natomiast taka, że poza tymi, którzy walczą po stronie islamistów, rosyjscy żołnierze i doradcy wojskowi w Syrii pomagają armii dyktatora Asada w zwalczaniu powstańców syryjskich, których Rosja również uznaje za terrorystów, głównie biorą udział w pacyfikacji Aleppo.

Ministerstwo Obrony w Moskwie przyznało m.in., że w środę w czasie walk w Aleppo zginął rosyjski pułkownik Rusłan Galickij. Teraz – kiedy do Syrii zostaną przerzucone całe oddziały czeczeńskie – sytuacja w tym kraju stanie się jeszcze bardziej zapalna. Czeczeńscy sunnici mają bowiem tam walczyć wspólnie z szyitami przeciwko innym sunnitom.


Czytaj także: Syryjska armia odbiła starówkę Aleppo! Rebelianci zabili pułkownika Rosji

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow