Malutki robot-skoczek do wielkich zadań (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 8 grudnia 2016

SALTO waży 100 g i ma tylko 26 cm wzrostu. Za to skacze na wysokość 1 metra.

Skonstruowali go amerykańscy inżynierowie z Berkeley. SALTO – to skrót od Saltatorial Locomotion on Terrain Obstacles – Skaczący Pojazd do Przeszkód Terenowych. Zbudowano go wzorując się na małpiatce Galago – najlepiej i najszybciej skaczącym w pionie stworzeniu na Ziemi.

Co prawda małpiatka skacze wyżej niż SALTO, ale już np. żadna żaba nie ma z nim szans. Najmocniejszą stroną robota jest bowiem szybkość z jaką wykonuje kolejne skoki, dzięki czemu w ciągu sekundy jest w stanie pokonać w pionie prawie 2 m i nie musi wcale się zatrzymywać, ani przygotowywać do kolejnego skoku. A jeszcze dalej skacze poziomo, odbijając się od ścian.

Jednak inżynier Duncan Haldane zbudował SALTO nie dla zabawy. Projekt finansowany przez Laboratorium Badawcze US Army ma bowiem służyć stworzeniu malutkiego robota do błyskawicznego poszukiwania ludzi w trudno dostępnym terenie, m.in. pod gruzami domów zawalonych w wyniku trzęsień ziemi lub bombardowań.


Mały robot będzie mógł zarówno przecisnąć się przez wąskie szczeliny, jak i przeskoczyć po gruzach każde rumowisko. A do czego jeszcze może służyć SALTO pozostanie pewnie na długo tajemnicą armii amerykańskiej.


 Zobacz także: Białorusin zbudował silnik z papieru. I działa! (WIDEO)


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow