Samotne okręty na pustyni Wybrzeża Szkieletów (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 9 grudnia 2016

Sceny niczym z surrealistycznych obrazów. A jednak prawdziwe.

Samotne porzucone wraki statków na pustyniach to coraz częstszy widok w miarę wysychania wód w niektórych regionach świata. Dwa najbardziej znane takie miejsca to dawne Morze Aralskie na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu oraz Wybrzeże Szkieletowe w Namibii.

okrety_morze_aralskie

Morze (Jezioro) Aralskie było jeszcze pół wieku temu czwartym co do wielkości jeziorem świata, zanim w latach 60-ch XX w. na skutek sowieckiej irygacji nie zaczęło gwałtownie wysychać pożerane przez pustynię. Dziś bardzo się skurczyło i rozpadło na dwa oddzielne zbiorniki.


okrety_morze_aralskie3

Wszystkie dawne porty, w tym Mujnak, ostatecznie pozamykano w latach 80-ch. Pewnej nocy morze cofnęło się od razu o 200 m, pozostawiając na lądzie statki, które tkwią tam do dziś i rdzewieją. Część pocięto na złom, a reszta stanowi przygnębiający widok. W promieniu 200 km rozciąga się pustynia.


okrety_morze_aralskie2


W czasach sowieckich na Morzu Aralskim była Wyspa Odrodzenia. Armia urządziła tam tajny poligon broni biologicznej. Dziś jest to już stały pustynny ląd. Uczeni alarmują, że wiatr i dzikie zwierzęta przenoszą na sobie z tego dawnego poligonu zabójcze szczepy bakterii z porzuconych laboratoriów. W 2002 r. zneutralizowano tam m.in. 200 ton bojowej wersji wąglika.

okrety_morze_aralskie1

Równie smutny obrazek można też zobaczyć na Wybrzeżu Szkieletowym w afrykańskiej Namibii. Niemiecki statek towarowy “Eduard Bohlen” tkwi tam już ponad 100 lat. W 1909 r. wyruszył w rejs z Niemiec do Afryki południowo – zachodniej ze sprzętem górniczym dla niemieckich kopalń diamentów i utknął na mieliźnie.

okret_namibia

W ciągu dziesięcioleci morze szybko się cofało i dzisiaj niemiecki statek – widmo tkwi samotnie na bezludnym wybrzeżu. Ostatnio stał się już czymś w rodzaju logo tego dość ponurego regionu, a nawet literackim symbolem samotności.

Nieprzypadkowo miejscowi buszmeni nazywają Wybrzeże Szkieletowe “Lądem, który Bóg Stworzył Kiedy Był Zły”, a Portugalczycy – “Wrotami Piekła”.

okret_pustynia

Parę kilometrów dalej tkwi inny okręt, który spotkał podobny los – brytyjski “Dunedin Star”, który przewoził pasażerów i amunicję dookoła Afryki dla brytyjskiej armii na Bliskim Wschodzie. On również utknął przy brzegu. Akcja ratowania załogi i pasażerów była bardzo dramatyczna – pochłonęła kilka ofiar i trwała wiele dni. Doczekała się nawet znaczka pocztowego.

dunedine_star

okrety_morze_aralskie4

Zobacz także: Karkołomna operacja – podnoszą 1400 aut z zatopionego statku z Polakami! (WIDEO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow