Antarktyda się rozłupuje! Lodowiec wielkości województwa runie do wody. Wzrośnie poziom mórz (FOTO)

By Dział: Katastrofy Nauka i Odkrycia | 9 grudnia 2016

Gigantyczny lodowiec odłupuje się od Antarktydy i lada chwila może runąć do morza podnosząc poziom wód na kuli ziemskiej – alarmuje NASA. Może on wzrosnąć o 82 cm – pisze “Daily Mail”.

Agencja NASA odkryła szczelinę zaledwie miesiąc temu w czasie corocznej misji naukowej “IceBridge”. Uczeni zaobserwowali, że w ciągu kilku ostatnich dni proces odłamywania się fragmentu lodowca Larsen C od Antarktydy znacznie przyspieszył.

Szczelina między nim a resztą kontynentu ma już szerokość ponad 90 m, głębokość ok. 600 m i długość 112 km i powiększa się z każdą chwilą. Kiedy olbrzymia półka lodowa wielkości polskiego województwa runie do morza zamieni się w monstrualną górę lodową, która podryfuje Oceanem Południowym na północ, stopniowo topiąc się w coraz cieplejszych wodach.

lodowiec_antarktyda


Jednak główne zagrożenie związane z odłupaniem fragmentu Antarktydy wynika z olbrzymiego urwiska długości nawet kilkuset kilometrów, które pozostawi po sobie odpływający lodowiec. Olbrzymie masy lodu na Antarktydzie stracą oparcie, rozprężą się i runą do wody, gwałtownie podnosząc poziom mórz na Ziemi – ostrzegają uczeni.

“Sama góra lodowa tej wielkości podniesie poziom mórz najwyżej o niecałe 2 mm. Ale największe zagrożenie stanowi lód, który runie w ślad za nią” – mówi ekspert NASA Thomas Wagner. “To będzie miało duże znaczenie dla całej ludzkości ze względu na podniesienie się poziomu mórz i zmiany klimatyczne” – przyznaje wiceszef NASA prof. Dava Newman.

nasa_lodowiec_larsena


Lodowiec szelfowy Larsena położony naprzeciwko południowego skraju Ameryki Południowej składał się wcześniej z trzech lodowców, oddzielonych fragmentami lądu. Larsen A – najmniejszy – rozpadł się w 1995 r., Larsen B – w 2002 r. Larsen C – największy – wydawał się stabilny. Aż do teraz.

NASA nieprzerwanie śledzi z satelitów coraz szybszy proces odłupywania się lodowca i wyda ostrzeżenie, gdy nastąpi jego katastrofa. Kiedy może to się stać? Jakąś wskazówką może być to jak 14 lat temu odłupał się i rozpadł na góry lodowe względnie mały – wielkości Berlina – Larsen B. Wtedy nastąpiło to w ciągu 32-ch dni.

lodowiec_antarktyda1

Czytaj także: Trzęsienie ziemi przesunęło Nową Zelandię! Pęknięcia pod skorupą! Zaobserwowano dziwne światła (WIDEO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow