Badania: Kierowca niewyspany jest równie groźny jak pijany

By Dział: Nauka i Odkrycia Społeczeństwo | 9 grudnia 2016

Amerykańscy eksperci przeanalizowali 4.571 wypadków, żeby stwierdzić to bez żadnej wątpliwości.

Okazuje się, że wystarczy “niedospać” 1 godzinę z 7-miu godzin zalecanych przez lekarzy, żeby ryzyko spowodowania wypadku wzrosło 2-krotnie. Niedospanie 2 godzin zwiększa to ryzyko aż 4 razy, a niedospanie 3 godzin – aż 11-krotnie!

“Kierowca, który spał mniej niż 5 godzin naraża się na ryzyko wypadku w takim samym stopniu jakby wsiadł za kierownicę pijany. Nie oczekuj, że będziesz bezpieczny, jeśli się nie wyśpisz” – ocenia dyrektor amerykańskiej Fundacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego AAA David Yang.

Ekspert wyjaśnia, że brak snu zwiększa reakcję stresową organizmu typu “walcz albo uciekaj” – następuje zwiększone wydzielanie silnie pobudzających hormonów – adrenaliny i kortyzolu, które przyspieszają akcję serca i ciśnienie.


Co ciekawe, aż 97 proc. ankietowanych kierowców zgodziło się, że niedopuszczalne jest kierowanie samochodem kiedy człowiek jest niewyspany. A mimo to co trzeci przyznał, że w ciągu ostatniego miesiąca prowadził auto będąc tak zmęczony, że same zamykały mu się oczy.

Fundacja AAA zaleca kierowcom, żeby w ocenie swojego zmęczenia nie ufali złudnemu poczuciu, że “są w dobrej formie”, tylko po prostu przed każdym wyjazdem odespali – jak należy – swoje 7 godzin.

Zobacz także: Słodka zemsta motocyklisty. Tak się odwdzięczył chamom (WIDEO)


Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow