Andżelika Borys ponownie na czele Związku Polaków na Białorusi!

By Dział: Społeczeństwo | 10 grudnia 2016

W wyborach prezesa niezależnego Związku Polaków na Białorusi zwyciężyła Andżelika Borys, pokonując dotychczasowego prezesa Mieczysława Jaśkiewicza różnicą głosów 99:85.

Przypomnijmy, że w czasie kierowania związkiem przez Jaśkiewicza Borys przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB. Z kolei w latach 2005-2010, kiedy ZPB zostało zdelegalizowane przez białoruskie władze i szczególnie ostro represjonowane przez służby Aleksandra Łukaszenki, to właśnie ona stała na czele Związku.

43-letnia Andżelika Borys jest z wykształcenia pedagogiem i w działalności związkowej zawsze jako najważniejszy priorytet traktowała obronę nauczania języka polskiego, polskiej historii wśród mniejszości polskiej na Białorusi, a także rozwój niezależnych mediów związkowych.

Zawsze twardo broniła niezależności Związku i przeciwstawiała się wszelkim próbom połączenia go z tzw. reżimowym Związkiem Polaków, całkowicie dyspozycyjnym wobec władz Białorusi i kontrolowanym przez białoruskie KGB.


Jako swój priorytet w obecnej kadencji Pani Prezes zapowiada poprawę koordynacji działalności oddziałów terenowych ZPB w mniejszych miejscowościach, ale zastrzega, że przeciwna jest nadmiernej centralizacji władzy w Związku. “Bez wsparcia prezesów w terenie nie wzmocnimy organizacji” – przekonywała na Zjeździe.

Wybór Andżeliki Borys na prezesa ZPB jest z pewnością ogromnym zaskoczeniem zarówno dla władz w Mińsku, jak i polskiego MSZ w Warszawie, które w ostatnim okresie zdecydowanie faworyzowały Jaśkiewicza uznając, że będzie on bardziej dyspozycyjny wobec władz.


Czytaj także: Polacy na Białorusi protestują przeciwko plugawieniu pamięci AK! Proszą Waszczykowskiego o obronę (FOTO)


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow