Kompletne zaskoczenie! Państwo Islamskie odbiło Palmyrę z rąk Asada i Rosji

By Dział: Armia i Wojna Przestępczość i Terror | 10 grudnia 2016

Armia Syrii i rosyjskie lotnictwo tak bardzo skoncentrowały się zdobyciu zbuntowanego Aleppo, że cios zadany od tyłu przez Państwo Islamskie stał się dla nich całkowitym zaskoczeniem.

Zaledwie 9 miesięcy po tym jak siły Asada i Rosji odbiły Palmyrę z rąk islamistów, w sobotę przypuścili oni błyskawiczny szturm i ponownie zajęli miasto – donosi Associated Press, powołując się Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Po 3-ch dniach walk 50-tysięczna Palmyra – historyczne miasto w środkowej Syrii – znowu znalazła się w rękach ISIS. Islamiści rozbili obronę armii syryjskiej, zabijając co najmniej 50-ciu żołnierzy – donosi telewizja Al Jazeera.

Następnie zdobyli magazyny wojskowe, okoliczne pola naftowe, silosy zbożowe, szpital, strategiczne wzgórza wokół miasta i umocnili się na jego północnych i zachodnich przedmieściach. “Z centrum miasta słychać jeszcze odgłosy gwałtownej strzelaniny” – informuje szef  syryjskiego Obserwatorium Rami Abdul Rahman.


Przypomnijmy, że wcześniejsze odbicie Palmyry z rąk Państwa Islamskiego rosyjska propaganda nagłośniła jako dowód wielkiej skuteczności rosyjskiej interwencji w Syrii. Szkoda, że ta niby tak potężna armia nie była teraz w stanie obronić miasta. O jego utracie propaganda rosyjska milczy.

Przy ponownym zdobywaniu umocnionych pozycji islamskich nie obejdzie się bez wielu kolejnych ofiar, nie mówiąc już o tym, co będą musieli ponownie wycierpieć tamtejsi cywile. Tymczasem Reuters podaje, że na wieść o upadku Palmyry dowództwo syryjskie zawróciło część swoich oddziałów spod Aleppo i przerzuca je do centrum kraju.

Przypomnijmy, że w czasie poprzedniej 11-miesięcznej okupacji Palmyry islamiści wysadzili m.in. w powietrze słynne miejscowe zabytki rzymskie, w tym mające 2 tys. lat świątynie, a wśród wielu zgładzonych cywilów znalazł się główny archeolog prowadzący tam wykopaliska.


Czytaj także: Reżim Asada wymordował cywilów z Aleppo? Przerażenie w ONZ

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow