U ludzi pojawiły się NOWE GRUPY krwi!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 10 grudnia 2016

Naukowcy zidentyfikowali w Japonii dwie nieznane dotychczas grupy krwi. Wkrótce będzie ich znacznie więcej – donosi “Mosaic Science”.

Pojawienie się nowych grup krwi jest prawdopodobnie związane z napromieniowaniem w czasie katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 r. – podejrzewają uczeni, ale to tylko jedna z hipotez. Naukowcy nazwali te grupy Junior i Langereis, zamiast dotychczasowych oznaczeń takich jak Rh.

Grupę Langereis ma w Japonii około 2500 osób. Grupa Junior jest bardziej rozpowszechniona – w Japonii może ją mieć 50 tys. osób, ale uczeni twierdzą, że ma ją też np. wielu Cyganów w Europie. Już wcześniej – w 2013 r. u europejczyków i w USA odkryto też trzecią nieznaną wcześniej grupę krwi – Vel. Może ją mieć nawet 400 tys. osób.

Już w ciągu najbliższych 15-tu lat na świecie pojawi się jeszcze co najmniej kilka nowych grup krwi – przewiduje Nicole Thornton z Blood Group Reference Laboratory w brytyjskim Filton. Profesor Bryan Ballif, który zidentyfikował grupy Junior i  Langereis uważa, że takich grup może być nawet 10.


Z punktu widzenia transfuzji jest to informacja bardzo niepokojąca, gdyż wszystkim pacjentom z tymi grupami krwi nie może być absolutnie przetaczana krew innej grupy. Szczególnie gwałtownie odrzucają krew niewłaściwej grupy organizmy ludzi z grupą Vel. Na szczęście taką grupę można szybko określić przy pomocy prostego testu DNA.

To, że nowe grupy krwi wykryto właśnie w Japonii nie jest przypadkowe. Japończycy mają dosłownie obsesję na punkcie krwi – wielu z nich jest święcie przekonanych, że grupa krwi ściśle określa charakter danego człowieka. Teoria ta nie ma jednak żadnego naukowego potwierdzenia.


Czytaj także: Uczeni wykryli gen alkoholizmu!


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow