“Mam tu na sprzedaż jakieś bazgroły”. Fakt, da Vinci machnął to od niechcenia… (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 13 grudnia 2016

Mężczyzna wyszedł z domu aukcyjnego w Paryżu bardzo zdziwiony i bogatszy o 25 mln USD.

Sterta starych szkiców poniewierała się w rodzinie od kilku pokoleń i nikt nie zwracał na nie większej uwagi. W końcu aktualny właściciel – emerytowany lekarz – postanowił sprawdzić, czy nie znalazłby się na to jakiś chętny. Może mnie nie wyśmieją i wpadnie parę groszy? – pomyślał.

Zgarnął szkice do teczki i poszedł do domu aukcyjnego Tajan. Na widok tego, co przyniósł, pracowników zamurowało. Leżał przed nimi oryginalny szkic Leonarda da Vinci. Artysta wykonał go do obrazu “Męczeństwo Świętego Sebastiana”, o którym wiadomo, że powstał, ale gdzieś zaginął.

Eksperci z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku nie mieli żadnych wątpliwości – datowany na rok 1482 szkic o rozmiarach 19 x 13 cm jest typowy dla stylu i sposobu szkicowania obrazów przez Leonarda. Wyceniono go na 25 mln USD.


szkic_leonardo_da_vinci1

Nie była to zresztą jedyna perełka wśród przyniesionych przez doktora 14-tu szkiców z XV i XVI w. Uwagę ekspertów przykuł jeszcze jeden, na którym widnieje inskrypcja “Mechelange” – Michał Anioł. W tej sprawie dyrektor domu aukcyjnego Thaddee Prate chce jeszcze zasięgnąć opinii niezależnych historyków sztuki.

W przypadku części szkiców widać wyraźnie, że zostały wykonane przez osoby leworęczne, a jak wiadomo Leonardo da Vinci i Michał Anioł malowali właśnie lewą ręką. Na odwrocie szkicu Świętego Sebastiana widać też niezbyt wyraźne zarysy notatek i diagramów. Prawdopodobnie jest to analiza rzucania światła przez świece.


szkic_leonardo_da_vinci

“Autorstwo szkicu jest bezsporne. To ekscytujące odkrycie” – ocenia Carmen Bambach, kuratorka działu rysunków włoskich i hiszpańskich Metropolitan Museum of Art. Według niej, dane historyczne wskazują, że da Vinci stworzył łącznie 8 rysunków Świętego Sebastiana. Wiadomo tylko o dwóch, które się zachowały.

Szkic do “Męczeństwa Świętego Sebastiana” jest pierwszą taką pracą da Vinci, którą odkryto od 2000 r., kiedy to pojawił się uznany za autentyczny szkic Herkulesa. Prawo pierwokupu przysługuje w takim przypadku rządowi Francji, który uznał, że odnalezione obecnie dzieło ma wyjątkowe znaczenie dla kultury.

Zobacz także: 10 wielkich wystaw malarstwa w Europie, których nie można przegapić (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow