Ukraina gazową potęgą? Odkryli olbrzymie złoża pod Morzem Czarnym!

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 13 grudnia 2016

Najwyraźniej tego, co wcześniej znaleźli pod Lwowem było im mało. Czy jeszcze niedawno całkowicie zależna od gazu z Rosji Ukraina staje się na naszych oczach “drugim Iranem”?

“Znaleźliśmy bardzo duże złoża gazu ziemnego na północno – zachodnim szelfie Morza Czarnego w rejonie Odessy” – poinformowała Państwowa Służba Geologiczna Ukrainy. Jej szef Nikołaj Bojarkin mówi, że na razie oszacowano tylko zasoby 2-ch z 6-ciu odkrytych tam złóż i jest to co najmniej 40 mld m3 gazu.

Wkrótce penetrujący ten akwen ukraiński statek badawczy “Iskatel” ma się “dobrać” do pozostałych 4-ch złóż na akwenie o powierzchni 7 tys. km2. “Mogę już ocenić, że w tym momencie Ukraina ma wystarczające zapasy do zapewnienia sobie całkowitej samowystarczalności gazowej. Jesteśmy w stanie eksploatować te złoża samodzielnie” – podkreśla główny geolog kraju.

“40 mld m3 to ocena minimalna, którą obecnie mogę podać. Ale jestem przekonany, że w pozostałe złoża są również bardzo zasobne” – zapewnia Bojarkin.


Dodajmy, że część ukraińskich złóż gazu pod Morzem Czarnym wpadła w ręce Rosji po aneksji Krymu w 2014 r. Władze w Kijowie ostro protestują przeciwko budowaniu tam obecnie przez Rosjan platform wiertniczych.

Przypomnijmy, że wcześniej prezydent Petro Poroszenko poinformował także o znalezieniu złóż gazu pod Lwowem.

Czytaj też: Kreml w szoku! Rosja przegrała z Ukrainą proces o gaz na prawie 7 mld USD


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow