Tego nie kupicie w H&M, ani na Allegro! Moda, bajery i gadżety starożytnych

By Dział: Historia Społeczeństwo W popularnych | 13 grudnia 2016

Szczególnie urzekająca jest dawna prezerwatywa, torebka z psich zębów i “towarzyskie” toalety. Ale i ciuchy dość odlotowe. Niepowtarzalny styl.

Oto najstarsze ze znanych i zachowanych do dziś w muzeach ubrań i gadżetów z dawnych czasów. Powyższe wełniane skarpety z Egiptu mają 1500 lat. Starszych nie ma. Chociaż widać, że trochę noszone i nie wiadomo jak często prane, to jednak nadal są urzekające. Poza wszystkim były też chyba ciepłe.

A to już najstarsza na świecie recepta lekarska. Sumeryjska – ma 5 tys. lat. Jeśli dziś lekarze narzekają, że wypisywanie papierków zajmuje im za dużo czasu, to co mieli powiedzieć wasi koledzy ze starożytności? Nie każdy pacjent pewnie doczekał końca wypisywania takiej recepty. Według innej wersji – jest to przepis warzenia piwa.

stara_recepta


Teraz najstarsza na świecie proteza. Jest z drewna, ma 3 tys. lat i pochodzi ze starożytnego Egiptu. Widać, że w tamtych czasach liczyła się może nie tyle estetyka i odcień, co solidne wykonanie i trwałość. Dodajmy, że dzięki takiej protezie sandały nie spadały z nóg i można było normalnie chodzić.

stara_proteza


A to prezerwatywa sprzed 370 lat, czyli nie aż taka stara. Z naturalnych tworzyw, a konkretnie z owczej skóry. W Szwecji (no tak, gdzieżby indziej) używano takich w XVII wieku. Zachowała się też instrukcja po łacinie, w której zaleca się oczyszczanie jej ciepłym mlekiem w celu uniknięcia chorób wenerycznych.


stara_prezerwatywa

To natomiast są najstarsze na świecie rzeźby – posążki Bogini Płodności wykonane z kłów mamuta 35-40 tys. lat temu. Znaleziono je w jaskini Hohle Fels w dzisiejszych Niemczech.

stara_rzezba

Oto najstarszy na świecie globus. Ma 510 lat i został wykonany we Florencji z… dwóch skorupek od jajek z ich szerszej strony. Niewykluczone, że w pracowni samego Leonarda da Vinci. Z pewnością nie służył celom praktycznym, raczej dekoracyjnym.

najstarszy_globus

Teraz najstarsze na świecie okulary przeciwsłoneczne. Znaleziono je w Kanadzie na Ziemi Baffina. Miały chronić oczy przed promieniami słońca odbitymi od śniegu. Mają 800 lat.

stare_okulary_przeciwsloneczne

A tak wygląda najstarsza na świecie guma do żucia – ma 5 tys. lat. Jest to kawałek skamieniałej smoły brzozowej znaleziony w Finlandii. Wykorzystywano ją do “leczenia żuciem” przy zapaleniach i infekcjach jamy ustnej. Ale w razie czego doskonale nadawała się też do sklejania rozbitych glinianych naczyń.

stara_guma_do_zucia

To najstarszy zapis nutowy. Ma 3.400 lat i znaleziono go na terenie starożytnego miasta – państwa Ugarit na terenie dzisiejszej południowej Syrii. Zapis został wykonany do grania na lirze muzyki na cześć żony Boga – Księżyca.

najstarsze_nuty

Skoro już o muzyce mowa – oto najstarszy na świecie instrument muzyczny. Wykonany z kości flet znaleziony na terenie Niemiec. Używano do tego zarówno kości ptaków, jak i kłów mamutów. Według jednej z teorii, to właśnie muzyka pozwoliła osiągnąć dominację homo sapiens nad neandertalczykami.

najstarszy_instrument_muzyczny

Najstarsza zachowana moneta ma 2.700 lat. Znaleziono ją na terenie dawnego Efezu w dzisiejszej Turcji. Był to stop złota i srebra z wyrzeźbioną z jednej strony głową lwa.

najstarsza_moneta

A to najstarsza na świecie torebka damska z psich zębów – ma 4,5 tys. lat. Znaleziono ją w Niemczech. Przez tysiąclecia skóra i tkanina trochę się zużyły. Pozostały widoczne psie zęby, które zapewne służyły nie tylko do ozdoby, ale także w tradycyjnych dla kobiecych torebek celach obronno – zaczepnych.

stara_torebka

I wracamy do ciuchów. Oto najstarszy zachowany biustonosz. Ma 550 lat (datowany na 1390-1485) i w Austrii pod rządami Habsburgów był hitem kobiecej bielizny. Z kronik wiadomo jednak (co jak co, ale to nie mogło ujść uwadze kronikarzy), że “woreczki na piersi” były znane już znacznie wcześniej.

stary_biustonosz

Najstarsze na świecie spodnie mają 3.300 lat i zostały znalezione w zachodnich Chinach. Są utkane z wełny i ozdobione skomplikowanym ornamentem. Zapewne nosił je jakiś azjatycki koczownik, który mógł je zdobyć na jakimś zamożnym Chińczyku.

stare_spodnie

Najstarszy na świecie prawy mokasyn (lewego nie znaleziono) ze skóry wołowej leżał w jednej z jaskiń w Armenii. Ma 5,5 tys. lat i przetrwał bo dobrze zakonserwował się w trawie i wyschniętych owczych odchodach. Teraz już wiadomo, dlaczego się mówi, że komuś słoma wystaje z butów?

stare_buty

I wreszcie szczyt dawnej higieny – publiczne toalety ze spłuczką w starożytnym Efezie. Pod siedzeniem płynęła bieżąca woda, która spłukiwała wszystkie nieczystości do pobliskiej rzeki. Przy okazji takie rozwiązanie pozwalało na pewno na przedyskutowanie bieżących zagadnień politycznych miasta i nawiązanie nowych znajomości.

Autor widział też na własne oczy takie “zbiorowe urządzenie na świeżym powietrzu” w latach 80-ch w Związku Sowieckim, a konkretnie – przed zatoczką dla postoju autokarów koło Nowogródka na dzisiejszej Białorusi.

Trzeba jednak przyznać, że starożytne greckie rozwiązanie było o wiele bardziej estetyczne. Sowieckie nie miało też spłukiwania. W zasadzie był to szereg niczym nie osłoniętych dziur w ziemi.

stara_toaleta

Czytaj także: „Makabryczne puzzle”. 5 najbardziej upiornych znalezisk archeologii (WIDEO, FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow