Ukraina wygrała z Rosją proces o Złoto Scytów! Skarb trafi do Kijowa (FOTO)

By Dział: Historia Polityka | 14 grudnia 2016

“To złodziejstwo w majestacie prawa!” – wściekają się rosyjscy deputowani, komentując wyrok holenderskiego sądu, który postanowił przekazać bezcenny skarb Ukrainie. Prezydent Petro Poroszenko triumfuje.

Przypomnijmy, że chodzi o skarb składający się z 565-ciu unikalnych wyrobów ze złota z czasów scytyjskich, który pochodzi z 4-ch muzeów na Krymie: Centralnego Muzeum Taurydy oraz skansenów w Kerczu, Sewastopolu i Bakczysaraju. W czasie aneksji półwyspu przez Rosję w 2014 r. skarb był eksponowany na wystawie w Holandii.

Jego zwrotu zażądały zarówno zarządzane obecnie przez Rosję krymskie muzea, jak i władze w Kijowie, które przypominały, że jest to własność państwa ukraińskiego. Dyrekcja Muzeum Allarda Piersona w Amsterdamie nie wiedząc komu ma oddać skarb postanowiła poczekać na wyrok sądu w tej sprawie.

zloto_scytow


W środę Sąd Okręgowy w Amsterdamie wydał w tej sprawie wyrok: wystawa “Krym – złoto i sekrety Morza Czarnego ma wrócić na Ukrainę. Sąd uzasadnił, że Krym nie jest państwem, więc nie może uznawać tego skarbu za swoje dziedzictwo i ubiegać się o jego zwrot.

“Wyrok sądu w Amsterdamie nie tylko oznacza, że scytyjskie złoto należy do Ukrainy. To również uznanie Krymu za terytorium Ukrainy. Krym jest nasz i kropka” – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko.

zloto_scytow1


Natomiast w Moskwie w reakcji na tę decyzję dosłownie się zagotowało – oprócz utraty skarbu jest to bowiem spektakularna porażka prestiżowa Rosji. “To kradzież w majestacie prawa! To przeczy międzynarodowym normom!” – oburza się rosyjski deputowany z Krymu Rusłan Balbek.

Według niego, “na pewno europejscy urzędnicy postanowili zabrać to złoto sobie i do Kijowa i tak ono nie trafi. Przypomina, że podobnie Niemcy nie chcą oddać Egiptowi zabytkowego popiersia Nefretiti, które zostało wywiezione do Niemiec w 1913 r. i już do Egiptu nie wróciło.

zloto_scytow3

Z kolei rosyjska “minister kultury” Krymu Arina Nowosielskaja zapowiada, że zaskarży tę decyzję do sądu wyższej instancji. Jednak minister sprawiedliwości Ukrainy Paweł Pietrenko jest przekonany, że Złoto Scytów wróci na Ukrainę najpóźniej do końca 2017 r., kiedy nabiorą mocy wszystkie holenderskie procedury prawne.

Dodajmy, że w 2014 r. propaganda rosyjska pisała, iż “ukraiński premier Jaceniuk wywiózł Złoto Scytów do Stanów Zjednoczonych, żeby wymienić je na kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego”.

zloto_scytow5

Czytaj także: Na dnie Morza Czarnego znaleziono wielką zatopioną flotę!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow