Znaleźli słynny Amulet Odyna ze swastyką sprzed 1500 lat! Tyle skarbów, że muzeum nie nadąża (FOTO)

By Dział: Historia W popularnych | 15 grudnia 2016

Nadzwyczajne odkrycie na duńskiej wyspie.

Przeleżał w ziemi na wyspie Lolland 1500 lat zanim nie natknął się na niego poszukiwacz skarbów z wykrywaczem metali – donosi “The Local”. Cienki medalik, zwany fachowo brakteatem, o 2-centymetrowej średnicy, przedstawia twarz mężczyzny, konia, a po lewej swastykę – przedchrześcijański symbol Słońca i szczęścia.

Naukowcy są pewni, że twarz na amulecie to Odyn – najwyższy z bogów nordyckich, król Asgardu – Krainy Bogów. W mitologii skandynawskiej jest bogiem wojny, mądrości, władzy, poezji i magii. Według dawnych wierzeń, przemierzał świat jako duch lub w ciele zwierząt – koni, ptaków albo ryb. Potrafił leczyć za pomocą dotyku.

Amulet ma też pętlę na sznurek do zawieszania na szyi. Pochodzi z VI wieku. Historycy podkreślają, że były to burzliwe czasy wojen i rabunków, kiedy wielu zamożnych ludzi ukrywało swoje bogactwa zakopując je w ziemi.


Kiedyś takich amuletów musiało być znacznie więcej – dotychczas znaleziono ich ok. 1000, ale od 110 lat – ani jednego. Na niektórych amuletach widnieje też runiczny napis “Najwyższy”, co potwierdza, że chodzi o Odyna.

Teraz “Amulet Odyna” trafi do muzeum w Maribo na wyspie Lolland, a znalazca – poszukiwacz skarbów Cersten Helm dostanie nagrodę pieniężną. Dodajmy, że wraz z synami znalazł on też zabytkowy złoty wisiorek, trzy sztuki złota, które prawdopodobnie pochodziły z jakiegoś naszyjnika, złoty pierścień i kilka kawałków srebra.


Ostatnie dwa lata w Danii są nadzwyczajne jeśli chodzi o ilość znajdowanych skarbów. Niecały tydzień temu archeolodzy wykopali pod Ribe złotą bransoletę Wikingów, a w czerwcu w tym samym miejscu – największy z dotychczasowych skarbów Wikingów – 7 bransolet – 6 złotych i jedną srebrną.


Ponadto w Danii znaleziono w tym roku 1100-letni złoty krucyfiks, amulet przedstawiający kruki Odyna, skarb składający się z 700-letnich starych monet i kamień runiczny, na który rolnik natrafił na swoim podwórku.

skarby_wikingow

Z kolei latem ub. roku znaleziono w Danii 2 tys. złotych spiral z epoki brązu używanych niegdyś przez kapłanów Słońca. Duńskie Muzeum Narodowe dosłownie nie nadąża już z katalogowaniem tych wszystkich skarbów.

Czytaj także: „Makabryczne puzzle”. 5 najbardziej upiornych znalezisk archeologii (WIDEO, FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow