Szwedzki kij w szprychy rosyjskiego gazociągu!

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 15 grudnia 2016

Szwecja ogłosiła, że nie udostępni swoich portów dla budowy rosyjskiego gazociągu “Nord Stream 2” przez Bałtyk do Niemiec.

“Wykorzystanie szwedzkich portów dla budowy tego gazociągu osłabiłoby możliwości obronne Szwecji” – oświadczyli wspólnie szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem i minister obrony Peter Hultqvist po spotkaniu z przedstawicielami władz lokalnych wyspy Gotlandia i portowego miasta Karlshamn – podaje “The Local”.

Jednocześnie obie te gminy ogłosiły odmowę udostępnienia ich portów Rosjanom. “Wypowiemy się przeciwko udostępnieniu portu inwestorowi Nord Stream 2” – zapowiada Tommy Gardell z samorządu Gotlandii. “Chcemy przerwać ten proces i wstrzymać rozmowy z inwestorem gazociągu” – mówi burmistrz Karlshamn Per-Ola Mattsson.

O zgodę na czasowy wynajem portów Slite na Gotlandii i Blekinge w Karlshamn dla potrzeb budowy gazowej magistrali przez Bałtyk wystąpił wcześniej rosyjski koncern Gazprom za pośrednictwem swojego inwestora. Początkowo lokalne władze szwedzkich gmin były temu przychylne, ale najwyraźniej centralne władze w Sztokholmie skutecznie zgasiły ten zapał.


Według nieoficjalnych informacji, na wynajęciu portów Rosjanom szwedzkie samorządy mogły zarobić od 2,5 do 6,7 mln euro. Szwedzki premier Stefan Lofvenrząd obiecuje wypłacenie im rekompensat za utracone przychody.

“Jestem zdziwiony i zaskoczony” – tak na wiadomość o odmowie wynajęcia portów zareagował doradca “Nord Stream” na Szwecję Lars Groenstedt – były prezes Handelsbank. Zapewnił jednak, że mimo tej odmowy gazociąg powstanie bez opóźnień – Rosja wykorzysta bowiem dwa porty w Finlandii i jeden w Niemczech. Chyba, że Finowie pójdą śladem Szwecji?

Kilka dni temu rosyjski ambasador w Sztokholmie Wiktor Tatarincew “łaskawie” zapewnił, że “Rosja nie zamierza dokonać inwazji na Szwecję”. Wcześniej  Szwecja zaczęła pilnie przerzucać wojsko na Gotlandię w obawie przed “błyskawicznym rosyjskim desantem na wyspę”.


Przypomnijmy, że uruchomienie dwóch nowych nitek Nord Streamu, przeciwko czemu protestuje szereg państw Europy Środkowej, w tym Polska, zaplanowano na przełom lat 2019-2020. Z kolei Parlament Europejski oświadczył, że “Nord Stream 2 jest sprzeczny z interesem UE”.

Czytaj także: Ukraina gazową potęgą? Odkryli olbrzymie złoża pod Morzem Czarnym!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow