Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji

By Dział: Polityka | 19 grudnia 2016

Rada Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do 31 lipca 2017 r.

“19 grudnia 2016 r. Rada Europejska przedłużyła ekonomiczne sankcje przeciwko Rosji do 31 lipca 2017 roku. “Oceniając stan realizacji porozumień pokojowych z Mińska, szefowie państw i rządów krajów UE podtrzymali decyzję o przedłużeniu sankcji jeszcze o 6 miesięcy” – głosi oficjalny komunikat Unii Europejskiej.

Wcześniej agencje podawały, że w czasie spotkania 15 grudnia br. za przedłużeniem sankcji wobec Rosji opowiedziały się wszystkie bez wyjątku kraje Unii Europejskiej. Jeśli przez najbliższe pół roku konflikt w Donbasie się nie zakończy, decyzja o przedłużeniu sankcji o kolejne pół roku ma zapaść na spotkaniu Rady Europejskiej w dniach 22-23 czerwca 2017 r.

Dodajmy, że nieoficjalnie w Brukseli mówi się, iż politycy Unii Europejskiej postanowili przedłużyć sankcje wobec Rosji zanim Donald Trump obejmie fotel prezydenta USA na początku 2017 r. Gdyby bowiem okazało się, że Stany Zjednoczone zniosą te sankcje, utrzymanie ich w Unii Europejskiej byłoby znacznie trudniejsze.


Przypomnijmy, że Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec Rosji w lipcu 2014 r., a we wrześniu 2014 r. – rozszerzyła je. Obejmują one blokadę dostępu Rosji do europejskich rynków finansowych, a także możliwość współpracy krajów UE z rosyjskimi firmami energetycznymi i wojskowymi.

Ponadto wobec Rosji obowiązuje zakaz handlu bronią, towarami i technologiami podwójnego przeznaczenia oraz służącymi wydobyciu i przetwórstwu ropy. Dodatkowo obowiązuje zakaz wjazdu do UE dla wielu polityków i nacjonalistycznych działaczy rosyjskich. Równolegle obowiązują sankcje wobec okupowanego przez Rosję Krymu.

Z kolei Rosja już w lecie br. przedłużyła swoje odwetowe sankcje wobec Zachodu w postaci embarga na import m.in. zachodniej żywności i lekarstw do końca 2017 r. Konstrukcja budżetu Rosji do 2019 r. wskazuje, że liczy się ona z tym, iż sankcje mogą nie zostać do tego czasu zniesione. To z kolei może oznaczać, że Kreml nie zamierza “odpuścić” w sprawie Ukrainy.


Czytaj także: UE odłożyła zniesienie wiz dla Ukrainy aż do kwietnia! Oburzenie w Kijowie

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow