W Turcji zastrzelili ambasadora Rosji! (WIDEO MOMENTU ZAMACHU, FOTO, AKTUALIZACJA)

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 19 grudnia 2016

Strzelał islamski ekstremista – prawdopodobnie turecki policjant. “My umieramy w Aleppo, a ty umrzesz tu!” – krzyczał zabójca.

W Ankarze dokonano zamachu na ambasadora Federacji Rosyjskiej Andrieja Karłowa. “Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow został zastrzelony w poniedziałek w ataku dokonanym przez terrorystę w czasie gdy dyplomata przemawiał na wystawie malarstwa w tureckiej stolicy” – podają agencje.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa potwierdza: dyplomata został poważnie ranny w strzelaninie, a następnie zmarł w szpitalu z odniesionych ran. Przedstawiciele Rosji mówią, że był to “zamach dokonany przez ekstremistów i akt terroru”. O ataku powiadomiono prezydenta Władimira Putina.

Na filmie z zamachu widać, że napastnik to elegancko ubrany mężczyzna w garniturze i krawacie. Wiadomo, że wszedł do galerii pokazując legitymację policyjną. Wielu obecnych myślało z kolei, że to jakiś ochroniarz rosyjskiego ambasadora.


Terrorysta wystrzelił co najmniej osiem razy. 62-letni ambasador upadł na ziemię zaraz po pierwszym strzale. Następnie napastnik zaczął wykrzykiwać islamskie slogany, “Allahu Akbar!” i “Zemsta za Aleppo!”. “My umieramy w Aleppo, a ty umrzesz tu!” – krzyczał.

Turecka agencja Anatolia podaje, że napastnik został zabity przez policję. Wcześniej jednak zdążył jeszcze zranić trzy osoby. Łącznie w sali padło ok. 20 strzałów. Reuters potwierdza, że napastnik to policjant z Ankary Mevlüt Mert Altintas. Informacja ta pochodzi od tureckich służb specjalnych i lokalnego gubernatora.

zamach_turcja


Przypomnijmy, że Rosja i Turcja znalazły się już raz niemal na krawędzi wojny w listopadzie ub. roku, po tym jak tureckie lotnictwo zestrzeliło nad swoim terytorium rosyjski bombowiec Su-24 uczestniczący w operacji w Syrii.

Jednak po nieudanym zamachu stanu w Turcji w lipcu br. prezydent Recep Erdogan, krytykowany przez Zachód za brutalne represje wobec swoich domniemanych wrogów, znacznie poprawił stosunki z Putinem. Doprowadził m.in. do zniesienia rosyjskich sankcji i wznowienia budowy rosyjskiego gazociągu do Turcji przez Morze Czarne.

zamach_na_ambasadora_rosji_w_turcji

Nie zmienia to faktu, że Turcja i Rosja są rywalami w Syrii – Moskwa wspiera tamtejszego dyktatora Asada, a dla Turcji, która wspiera opozycyjną Wolną Armię Syrii, jest on wrogiem. Do zamachu na ambasadora Rosji doszło w przededniu planowanej wizyty szefa MSZ Turcji w Moskwie, gdzie miał on uzgodnić warunki współpracy z Rosją i Iranem w syryjskim konflikcie.

Nie można wykluczyć, że zamachu dokonał zwolennik syryjskich rebeliantów w odwecie za masowe bombardowania przez rosyjskie lotnictwo cywilów w Aleppo. W ostatnich dniach w Turcji odbyły się masowe protesty przeciwko tym bombardowaniom i współpracy z Rosjanami w Syrii.

Mógł to być jednak również zamachowiec wysłany przez Państwo Islamskie. Charakterystyczne, że zanim został zastrzelony wykrzyczał m.in. znaną frazę Osamy bin Ladena: “Nie będziecie bezpieczni nawet w swoich snach”. Zamach w Ankarze natychmiast potępił amerykański Departament Stanu.

zamachowiec_turcja

zamachowiec_zabity

zabity_ambasador

Zabity rosyjski ambasador Andriej Giennadijewicz Karłow pracował w dyplomacji sowieckiej, a potem rosyjskiej od kilkudziesięciu lat. Ukończył sowiecką akademię dyplomatyczną MGiMO w 1976 r. W Turcji był ambasadorem od 2013 r. Żonaty, jeden syn.

Czytaj także: Prezydent Filipin: „Sam zabiłem trzech z nich. Po tym jak nastąpiło bum-bum, byli martwi”

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow