Polska ciężarówka wjechała w tłum w Berlinie! “Die Welt”: w kabinie zabity Polak. Sprawca schwytany (AKTUALIZACJA)

By Dział: Katastrofy Przestępczość i Terror | 19 grudnia 2016

Co najmniej 9 zabitych i 50 rannych. Wielka Scania należąca do polskiej firmy z Gryfina wjechała w pełen ludzi jarmark bożonarodzeniowy na Breitscheidplatz w Berlinie. “Die Welt” twierdzi, że w kabinie znaleziono martwego Polaka.

Służby bezpieczeństwa zakładają, że był to zamach terrorystyczny – powiedział agencji DPA rzecznik niemieckiej policji. Za kierownicą nie siedział Polak, jego auto zostało prawdopodobnie uprowadzone.

“Die Welt” podaje, że sprawca ataku jest prawdopodobnie Pakistańczykiem, jego nazwiska nie podano. Został on zatrzymany kiedy próbował uciec z miejsca zbrodni. W kabinie znaleziono martwego człowieka, który – jak twierdzi “Die Welt” powołując się na niemiecką policję – został prawdopodobnie zastrzelony i jest narodowości polskiej.

“To nie był wypadek. Ciężarówka pędziła z prędkością ponad 60 km/h. W ogóle nie próbowała zwolnić, ani zahamować” – mówi mieszkanka Berlina Emma Rushton, która była świadkiem tego zdarzenia.


W pewnym momencie czarna Scania z impetem uderzyła w stoisko, obok którego kobieta ta stała z przyjaciółmi. “Usłyszeliśmy straszny huk. Dosłownie 3 metry od nas ciężarówka taranowała stoiska i ludzi. Zerwała oświetlenie. Zapadła ciemność, w której słyszałam tylko krzyki ludzi” – opowiada.

“To było bez dwóch zdań zaplanowane” – mówi brytyjski turysta z Birmingham – ciężarówka przemknęła tuż niego. Pomagał wyciągać ludzi zmiażdżonych pod stoiskami. Wielu miało połamane ręce i nogi. Akcja ratunkowa nadal trwa. Na razie polska Ambasada w Berlinie nie ma informacji o żadnych poszkodowanych Polakach.

“Rozmawiałem z kierowcą około południa. Jego żona próbowała się do niego dodzwonić. Jako kierowca jeździł kilkanaście lat, solidny pracownik. On nawet nie mógł jechać w tym czasie po Berlinie, bo mu czas pracy by nie pozwolił” – zapewnia w rozmowie z RMF Ariel Żurawski, właściciel firmy, do której należała ciężarówka.


Wiadomo, że przywiozła ona ciężkie konstrukcje stalowe z Włoch i czekała na wtorkowy rozładunek w Berlinie. Kierowca mówił wcześniej telefonicznie, że czeka na rozładunek w dziwnej dzielnicy – “dookoła są sami muzułmanie”.

Przypomnijmy, że 25 dni temu europejskie służby otrzymały ostrzeżenie, iż Państwo Islamskie planuje dokonanie ataków na jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. “Washington Times”, który śledzi konta islamskich ekstremistów na Twitterze twierdzi, że przyznali się już oni do tego zamachu.

Niemiecki numer alarmowy dla osób, które obawiają się, że wśród ofiar mogli być ich bliscy: +49 030 54023 111.

Czytaj także: W Turcji zastrzelili ambasadora Rosji! (WIDEO MOMENTU ZAMACHU, FOTO, AKTUALIZACJA)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow