Ukraina: Świńska głowa w synagodze!

By Dział: Przestępczość i Terror | 21 grudnia 2016

Antysemicka profanacja w Humaniu.

Nieznani sprawcy sprofanowali synagogę w Humaniu na Ukrainie. Rozlali przed nią i w środku czerwoną farbę i zostawili tam odrąbaną świńską głowę – podaje agencja Interfax. Ukraińskie służby podejrzewają, że jest to prowokacja w celu zepsucia stosunków z Izraelem.

Synagoga w Humaniu znajduje się przy grobie słynnego rabina Nachmana, zwanego Nachmanem Bracławskim – słynnego żydowskiego mistyka z przełomu XVIII i XIX w. Co roku grób ten odwiedzają tysiące chasydzkich pielgrzymów z Izraela.

Konsul honorowy tego kraju na Ukrainie Ołeh Wyszniakow nazwał ten incydent prowokacją i zapewnił, że nie odzwierciedla stosunku Ukraińców do Żydów. “Antysemityzm to straszliwa dżuma. Pojawia się nie tylko na Ukrainie i należy z nią walczyć” – napisał izraelski konsul honorowy w wydanym oświadczeniu.


Warto zauważyć, że profanacja synagogi na Ukrainie nastąpiła w czasie kiedy w jej stosunkach z Izraelem następuje wyraźne zbliżenie. Izrael poparł m.in. Ukrainę w głosowaniu nad rezolucją ONZ na temat aneksji Krymu przez Rosję, a premier Wołodymyr Grojsman udaje się wkrótce z wizytą do Jerozolimy.

Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował, że przejął osobistą kontrolę nad śledztwem w tej sprawie. Ukraińskie władze zapewniają, że zostanie ono potraktowane jako priorytetowe. Policja podała, że sprawcom grozi do ośmiu lat więzienia.

W masowo odwiedzanym przez pielgrzymów żydowskich Humaniu często dochodzi do bójek i incydentów z miejscową ludnością. W przeszłości miały tam nawet miejsce organizowane przez miejscowych nacjonalistów demonstracje antysemickie.


Z kolei miejscowa ludność z jednej strony zarabia wprawdzie na wynajmowaniu Żydom kwater i handlu, z drugiej jednak – drażnią ją tłumy chasydów na ulicach.

Zobacz także: Islamski imigrant niszczy i profanuje włoskie kościoły! Wstrząsające nagranie (WIDEO, FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow