Jest szczepionka przeciw Eboli! 100 procent skuteczności

By Dział: Nauka i Odkrycia | 24 grudnia 2016

Życie wielu tysięcy ludzi uratowane?

Z prawie 6-ciu tysięcy mieszkańców Ghany, którym podano szczepionkę rVSV-ZEBOV nie zachorował ani jeden, gdy w tym samym czasie w takiej samej niezaszczepionej grupie, którą obserwowano, zachorowały 23 osoby – podaje pismo medyczne “The Lancet”.

“Uzyskaliśmy tę szczepionkę zbyt późno, żeby pomoc tym, którzy zmarli podczas ostatniej epidemii Eboli w Afryce Zachodniej. Ale nie będziemy już bezbronni podczas kolejnej epidemii” – zapewnia kierująca badaniami dr Marie-Paule Kieny, wiceszefowa Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

Z obserwacji pacjentów wynika, że około połowa z nich skarżyła się po zaszczepieniu na niewielkie dolegliwości – bóle głowy, mięśni i zmęczenie. Jednak skutki uboczne ustępowały po kilku dniach. Tylko w trzech przypadkach objawy były poważne – gorączka i wstrząs anafilaktyczny, ale również ci pacjenci wyzdrowieli. Szczepionka zostanie dopuszczona do użytku przed końcem 2017 r.


Przypomnijmy, że pierwsze przypadki gorączki krwotocznej Ebola pojawiły się w Zairze jeszcze w 1976 r. nad rzeką Ebola. Potem występowała ona co pewien czas w różnych krajach afrykańskich.

Jednak na masową skalę epidemia wybuchła w Afryce Zachodniej w latach 2014-2015 i przeniknęła także poza Afrykę. W czasie tej epidemii do końca 2015 r. zaraziło się prawie 30 tys. ludzi, z których 11,3 tys. zmarło.

Choroba zaczyna się od wysokiej gorączki, bólu głowy, mięśni i gardła oraz osłabienia. Potem pojawiają się wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a niekiedy także krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Zarażają się osoby, które miały kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonych zwierząt, głównie małp i owocożernych nietoperzy.


Czytaj także: U ludzi pojawiły się NOWE GRUPY krwi!

Reporters.pl 

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow