Tak obchodzą święto uczelni studenci na Tajwanie (FOTO)

By Dział: Historia Społeczeństwo | 28 grudnia 2016

Oto “impreza kulturalna” z okazji rocznicy założenia Wyższej Szkoły Kuang-Fu w mieście Xinzhu na północnym Tajwanie.

Władze prywatnej uczelni zaproponowały, aby z tej okazji każda klasa wystąpiła w ostatni piątek w strojach historycznych z innej epoki. Jedna z klas wybrała hitlerowskie Niemcy. Studenci w mundurach SS, ze swastykami na rękawach i z hitlerowskimi sztandarami dumnie maszerowali przed szkołą za czołgiem z tektury, wznosząc pozdrowienia “Sieg Heil!”.

Pewnie świat by się o tym nie dowiedział, gdyby nie zaprotestowało Żydowskie Biuro Ekonomiczno – Kulturalne w Tajpej, a do protestu nie dołączyli Niemcy. “To godne pożałowania i szokujące, że zaledwie 70 lat po horrorze Holokaustu, wyższa szkoła na Tajwanie wspierała takie skandaliczne wydarzenie” – napisano w wydanym komunikacie.

W odpowiedzi Kancelaria Prezydenta Tajwanu zażądał aby uczelnia przeprosiła Izrael za ten incydent, gdyż był to przejaw “braku szacunku dla Żydów i przejaw ignorancji historycznej”. Ministerstwo Edukacji zagroziło obcięciem dotacji dla szkoły.


tajwan1

Oczywiście po raz kolejny okazuje się, że w wersji niemieckiej i izraelskiej, ofiarami hitleryzmu byli tylko Żydzi zamordowani w Holokauście, tak jakby dziesiątki milionów ofiar wśród innych narodów, w tym wśród Polaków, nie istniały.

Takie zakłamywanie historii przez Izrael i Niemcy jest dla nas równie uwłaczające jak przebieranie się z okazji święta w hitlerowskie mundury, gdyż faktycznie oznacza negację niemieckiego ludobójstwa na Polakach. Przy okazji – czekamy na jakąkolwiek reakcję polskiego MSZ w tej sprawie bo najwyraźniej Polski nikt tu na razie przepraszać nie zamierza.


Oczywiście szkoła przeprasza Izrael. Zapewnia, że “nie popiera nazizmu” i obiecuje, że “to się nie powtórzy”. Jednak przy okazji tych przeprosin tamtejszy wykładowca historii Liu Hsi-cheng, prosząc aby jego studentom “dać jeszcze jedną szansę na poprawę”, popisał się kolejną “ciekawą” wypowiedzią.

tajwan2

Liu zapewnia, że ostrzegał swoich studentów, iż – uwaga – “Hitler jest kontrowersyjną postacią”, ale studenci go przegłosowali i wspólnie postanowili przebrać się za nazistów. Nie wiemy, jakie znaczenie ma na Tajwanie słowo “kontrowersyjny”, ale w Polsce oznacza ono “niejednoznaczny, nie pozwalający na jednoznaczną ocenę, dyskusyjny”.

Jeśli dla tajwańskiego nauczyciela historii Hitlera nie da się jednoznacznie ocenić, to być może rzeczywiście należałoby tę szkołę zamknąć, a przy okazji przyjrzeć się i pozostałym bo trudno uwierzyć, że wszyscy młodzi kretyni z Tajwanu skupili się akurat w tej jednej placówce “edukacyjnej” pod wodzą swojego “światłego” wychowawcy.

Tym bardziej, że już następnego dnia w metrze w Tajpej świadkowie widzieli dwie kolejne osoby w hitlerowskich mundurach. Ich zdjęcia opublikowano na Facebooku. Starszy mężczyzna miał na sobie mundur Waffen-SS, a chłopak – Hitlerjugend.

tajwan3

Dodajmy, że w 2014 r. w jednej z włoskich restauracji w New Taipei City pojawił się nowy rodzaj makaronu, który w menu nazwano “Niech żyją Naziści”. Kolejny kretyn, albo przynajmniej udający kretyna 24-letni właściciel restauracji tłumaczył, że kiedy wybierał nazwę “nie przypuszczał, iż słowo “Nazi” wywoła takie kontrowersje”.

Z kolei w 2000 r. inna restauracja w Tajpej powiesiła na ścianach zdjęcia z niemieckich obozów koncentracyjnych. Wtedy właściciel tłumaczył się dziennikarzom podobnie – że “nie wiedział”.

Jednak o ile w niewiedzę w kwestii nazizmu u jakichś przypadkowych osób można od biedy uwierzyć, to posądzać o nią masowo studentów uczących się historii raczej trudno. I to jest najbardziej przygnębiające.

tajwan5

Czytaj także: Polacy na Białorusi protestują przeciwko plugawieniu pamięci AK! Proszą Waszczykowskiego o obronę (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow