Misja na Marsa? Tylko za co? Rosyjskiemu kosmodromowi wyłączyli prąd za długi

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 29 grudnia 2016

Rosyjski przemysł kosmiczny schodzi na psy?

Gdyby prąd odłączono kosmodromowi NASA na Florydzie, trąbiłyby pewnie o tym wszystkie agencje. Odłączenie dostaw energii dla rosyjskiego kosmodromu “Wostocznyj” nie budzi takich emocji. Ciekawe dlaczego?

Jak podaje agencja BiełTA, od 26 grudnia wstrzymano dostawy prądu do rosyjskiego kosmodromu “Wostocznyj” w Obwodzie Amurskim, który miał być sztandarowym osiągnięciem rosyjskiego przemysłu kosmicznego. Powód: zaległości z płaceniem rachunków.

Kosmodrom, który pomimo licznych głośnych nadużyć korupcyjnych przy jego budowie nadal usiłują wznosić rosyjskie władze, pozostał bez prądu po tym jak główny inwestor – koncern “Dalspiecstroj” nie był w stanie uregulować narastającego zadłużenia.


Obecnie wynosi ono 17 mln rubli, czyli niecałe 300 tys. USD. Okazuje się jednak, że nawet tej – zdawałoby się nieznacznej sumy – koncern nie jest w stanie spłacić. W związku z tym Dalekowschodnia Kompania Energetyczna poinformowała o częściowym wstrzymaniu dostaw prądu na kosmodrom.

Jeśli do 9 stycznia 2017 r. władze kosmodromu nie uregulują długów, dostawy prądu zostaną wstrzymane całkowicie – ostrzega koncern energetyczny. Jedyna nadzieja, że wielka kosmiczna inwestycja nie stanie w miejscu to uregulowanie długów przez rosyjski państwowy koncern kosmiczny “Roskosmos”.

Problemy kosmodromu “Wostocznyj” potwierdzają, że rosyjski przemysł kosmiczny, wbrew zapewnieniom oficjalnej propagandy, pogrąża się w coraz większym kryzysie. Czytaj o tym więcej: Rakiety Rosji spadają jedna za drugą! Ukraina celowo wysyła im wadliwe części?


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow